Обама и Лагард предупредиха Великобритания да не излиза от ЕС 24.04 | 21:50

Само вероятността за това срина британската валута, заяви шефката на МВФ

От iNews.bg

В навечерието на референдума във Великобритания за оставането на страната в Европейския съюз управляващият директор на МВФ Кристин Лагард предупреди, че само вероятността за напускане на съюза вече се е отразила негативно на британската икономика. Това заяви Лагард пред Си Ен Ен, цитирана от БНР.

"Ние вече можем да твърдим, че ще има негативни последици върху британската икономика и вероятно върху икономиките на британските партньори. Нека ви дам два примера. Първият е, че стойността на британската валута падна с около 7 % за последните 6 месеца. Обемът на имотните сделки в Лондон също значително е спаднал, сочат данните, с които разполагаме", каза Лагард.

Задачата на МВФ е да идентифицира заплахи за световната икономика, икономистите на фонда са изчислили, че излизане на Великобритания от ЕС ще доведе до забавен растеж, каза още шефът на МВФ.

"Разглеждаме го възможно най-независимо. Имаме напълно обективна оценка за фактите и цифрите. От икономическа гледна точка знаем, че това ще доведе - на първо място, до несигурност, а на второ място, до разваляне на съществуващи отношения, което вероятно ще създаде намален растеж, със сигурност поне за определен период", предупреди Кристин Лагард.

"Изготвянето на търговско споразумение между Великобритания и САЩ може да отнеме от 5 до 10 години, ако британците гласуват за излизането от ЕС на референдума на 23 юни", заяви и президентът на САЩ Барак Обама в нтервю за ВВС, цитирано от Фокус.
"Може да ни трябват 5 и дори 10 години, за да успеем да постигнем някакво споразумение", посочи е Обама.

 

През последните дни Обама неколкократно призовава британците да гласуват за оставането на страната в ЕС.  

Водещи

Най-четени