Обща система прави жп транспорта в Европа по-сигурен 17.04 | 07:08
Липсата на съвместимост между националните мрежи бави развитието на жп транспорта
В Европа работят над 20 национални системи за управление на жп транспорта. Те подават сигнали и контролират скоростта, но най-големият им недостатък е липсата на съвместимост.
Тези технически недостатъци са и основна пречка пред бързо развиващия се пазар на железопътните товарни превози, където най-голям потенциал крие трансграничният трафик и пречат и за развитието на по-мащабна европейска транспортна мрежа, коментират от Европейската комисия.
По тази причина и все повече се налага мнението, че е необходима Европейска система за управление на железопътното движение (ERTMS). Тя трябва да въведе единен стандарт при оборудването за сигнализация в цяла Европа, позволяващ сверяване на скоростта и забавяне на влаковете при нужда.
Системата ще позволи влаковете да преминават безпроблемно през съвместими национални мрежи, без да се забавят, без да се налагат допълнителни проверки или "напасване".
Проблемите по въвеждането на тази система са основната тема на конференция, която се провежда днес (17 април) в Копенхаген. Надеждите са, че разговорите да ускорят процеса по осигуряване на съвместимост на железопътните системи в различните европейски държави.
На първо място в дневния ред са пречките пред осигуряването на безпроблемни трансгранични услуги, от каквито европейците наистина се нуждаят. На конференцията ще бъдат огласени също така и препоръките на Европейската железопътна агенция как да се подобрят техническите правила за разгръщането на системата.
Водещи
-
Прокуратурата във Варна разследва две убийства, извършени по жесток начин на 24 и 25 януари
Задържани са двама души. Те са обвинени за извършване на убийства по особено жесток и...
26.01 | 17:59
-
Проучване: Над 65% от училищата и детските градини у нас нямат вентилационни системи
В края на 2025 г. Българска асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ (БАОВК) проведе...
26.01 | 17:20
-
СО раздава проследяващи устройства за хора с деменция
През 2022 г. Столичният общински съвет реши да се закупят 250 проследяващи устройства за хора...
26.01 | 16:45
-
Започна приемът в детските градини и яслени групи в Стара Загора
Резултатите от класирането ще бъдат обявени на 11 февруари, като в срок от 10 работни дни...
26.01 | 16:15
Най-четени
-
Йотова започва официални консултации с потенциалните кандидати за служебен министър-председател
Част от кандидатите в списъка вече отказаха да поемат поста
26.01 | 09:59
-
Къде ще заживее Румен Радев след напускането на държавната резиденция?
Президентът отива в апартамент на тъщата
26.01 | 15:45
-
МБАЛ "Рахила Ангелова" в град Перник се опита да овладее тежката кадрова криза
Привличането на екипа е станало чрез посредническа агенция, след което болницата проактивно е...
26.01 | 13:30
-
Опашка за първото юбилейно евро се изви пред БНБ
"Това е първата колекционерска монета, откакто страната ни се присъедини към еврозоната",...
26.01 | 10:46