Орбан: Европа да затвори вратите за бежанци 25.10 | 18:04
Решение на кризата не може да има без активни действия на Гърция и Турция, смятат балкански лидери

Европа и Европейският съюз трябва вече да затворят границите си за бежанците. Такова категорично мнение изрази унгарският премиер Виктор Орбан. Думите му са прозвучали при пристигането му в Брюксел за непланираната среща на ЕС за мигрантската криза на Балканите.
"Европейският съюз незабавно трябва да приключи политиката си на отворени врати. Повече не трябва да кани бежанци на своя територия", казва унгарският премиер.
По същото време пък хърватският му колега Зоран Миланович призова ЕС да охранява по-добре гръцката водна граница. "Защо Атина не контролира морската си граница с Турция, не мога да разбера. От първия ден на бежанската криза повтарям, че с по-активни десйствия на бреговата охрана тези няколко мили между гръцките острови и турския бряг могат да бъдат контролирани много по-добре", казва Миланович, цитиран от ТАСС. Той допълни и че при други обстоятелства в положението на Гърция можеше да е и Хърватия. А също така даде пример и с Испания, която пази добре морската си граница и там подобни проблеми няма.
Миланович смята още, че днешната среща в Брюксел няма да доведе до никакви резултати, ако Гърция и Турция не намерят решение на проблема. По принцип той е съгласен Хърватия да спре да пропуска мигранти през територията си, но само, ако и останалите държави пристъпят към тази мярка.
Преизбраният гръцки премиер Алексис Ципрас донякъде подкрепя мнението на хърватския си колега. Той обяви, че решение на бежанската криза не може да има без активното участие на Турция. И дебело подчерта и разкритикува, че Анкара не е била поканена на срещата.
"Критичният фактор за ограничаването на мигрантския поток в Европа е Турция, която днес не е тук. Така проблемите ще бъдат обсъдени единствено между държавите по коридора Гърция-Балканите-Шенген. Но в началото на този коридор е Турция, която е неговия вход. Ако не намерим решение заедно с нея, ще бъде изключително трудно да го намерим изобщо.
Водещи
-
Повече от 2200 души са загинали при земетресението с магнитуд 6, което разтърси Източен Афганистан през изминалия уикенд
Фитрат подчерта, че „спасителните операции все още продължават“.
04.09 | 17:59
-
Почина работникът от трудовата злополука в завод "Арсенал"
Мъжът е бил с тежка травма в коремната област след инцидента в оръжейния завод в Казанлък
04.09 | 17:40
-
Радев за случая със самолета на Фон дер Лайен: Това е измислен скандал
По думите му няма постъпила официална информация за смущения от стотиците прелитащи самолети...
04.09 | 17:20
-
Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху промените в Закона за държавните имоти
Според Радев с този ход кабинетът търси начин да бъде запълнен дефицитът в бюджета.
04.09 | 16:30
Най-четени
-
Първи интимности в „Ергенът: Любов в рая“ – неочаквана двойка си позволи повече
Още на третия ден от най-горещото риалити „Ергенът: Любов в рая“ зрителите станаха свидетели...
04.09 | 11:30
-
Спекулации ли са твърденията, че Европа се готви за война?
Според него армията ни работи по стандарт на НАТО.
04.09 | 09:59
-
Метрото в столицата ще работи до по-късно тази вечер
Последната мотриса на метрото ще пътува 30 минути след полунощ.
04.09 | 14:30
-
Иван Таков: Премиерът не е началник на председателя на БСП, за да му нарежда къде да ходи и с кого да се вижда
Основният приоритет на БСП в момента е да постави началото на пътя към смяна на данъчния модел...
04.09 | 13:30