От днес Европа ще се пази с американски противоракетен щит. Но от кого? 12.05 | 09:30
Първата система е разположена в Румъния и според Вашингтон не е насочена срещу Русия, а срещу Иран, но само американците си вярват

Американският противоракетен щит в Европа най-накрая ще започне да функционира от днес. Това се случва почти десетилетие, след като Вашингтон предложи защита на НАТО от ирански ракети и въпреки руските предупреждения, че Западът заплашва мира в Централна Европа, предаде Reuters, цитирана от Фокус.
На фона на руско-западното напрежение представители на САЩ и НАТО ще обявят официално на 12 май щита за функциониращ в отдалечена военновъздушна база в Девеселу, Румъния. Това става най-накрая факт след години на планиране от Вашингтон, милиарди инвестирани долари и неуспешни опити да разсеят опасенията на Москва, че щитът може да се използва срещу Русия.
"Сега ние имаме възможност за защитим НАТО в Европа", каза Робърт Бел, пратеник на американския министър на отбраната Аштън Картър в НАТО.
"Иранците разширяват своите способности и ние трябва да ги изпреварим. Системата не е насочена срещу Русия", каза той пред журналисти. По думите му скоро системата ще бъде предадена на командването на НАТО.
САЩ ще започнат изграждането на втори обект в Полша в петък, който трябва да бъде готов през 2018 г. Втората отбранителна противоракетна система на Стария континент ще предостави на НАТО постоянен щит в допълнение към вече наличните радари и кораби в Средиземно море.
Този път обаче американците едва ли биха могли да минат с обяснението, че бранят европейското небе от ирански ядрени атаки при непосредствените и постоянни маневри на руските военни сили в близост.
Припомняме, че Москва поиска преди време от САЩ и НАТО писмена гаранция, че противоракетният щит в Европа няма да бъде насочен срещу Русия. Вашингтон и Алианса обаче отказаха да дадат такива гаранции. След това Москва предложи общ противоракетен щит, което също бе отхвърлено. Руснаците тогава излязоха с идеята за контрол от време на време на този щит от страна на руски специалисти. И това бе отхвърлено.
Ако се погледнат локациите на руските междуконтинентални ракети, техните сухопътни бази със силози, в които има ракети, тогава е ясно защо за щита и неговите ракети американците избраха Полша и Румъния, а не например Израел или Турция, коментират военни експерти.
В Москва няма никакъв спор по този случай. За тях това е ракетно-ядрена обсада на Русия. За Москва това не е никакъв отбранителен щит, а офанзивен американски меч. Тъжно е, че краят на "студената война” не доведе и до край на "звездните войни”.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29