От днес Европа ще се пази с американски противоракетен щит. Но от кого? 12.05 | 09:30

Първата система е разположена в Румъния и според Вашингтон не е насочена срещу Русия, а срещу Иран, но само американците си вярват

От iNews.bg

Американският противоракетен щит в Европа най-накрая ще започне да функционира от днес. Това се случва почти десетилетие, след като Вашингтон предложи защита на НАТО от ирански ракети и въпреки руските предупреждения, че Западът заплашва мира в Централна Европа, предаде Reuters, цитирана от Фокус.

На фона на руско-западното напрежение представители на САЩ и НАТО ще обявят официално на 12 май щита за функциониращ в отдалечена военновъздушна база в Девеселу, Румъния. Това става най-накрая факт след години на планиране от Вашингтон, милиарди инвестирани долари и неуспешни опити да разсеят опасенията на Москва, че щитът може да се използва срещу Русия.

"Сега ние имаме възможност за защитим НАТО в Европа", каза Робърт Бел, пратеник на американския министър на отбраната Аштън Картър в НАТО.

"Иранците разширяват своите способности и ние трябва да ги изпреварим. Системата не е насочена срещу Русия", каза той пред журналисти. По думите му скоро системата ще бъде предадена на командването на НАТО.
САЩ ще започнат изграждането на втори обект в Полша в петък, който трябва да бъде готов през 2018 г. Втората отбранителна противоракетна система на Стария континент ще предостави на НАТО постоянен щит в допълнение към вече наличните радари и кораби в Средиземно море.

Този път обаче американците едва ли биха могли да минат с обяснението, че бранят европейското небе от ирански ядрени атаки при непосредствените и постоянни маневри на руските военни сили в близост.

1704828

Припомняме, че Москва поиска преди време от САЩ и НАТО писмена гаранция, че противоракетният щит в Европа няма да бъде насочен срещу Русия. Вашингтон и Алианса обаче отказаха да дадат такива гаранции. След това Москва предложи общ противоракетен щит, което също бе отхвърлено. Руснаците тогава излязоха с идеята за контрол от време на време на този щит от страна на руски специалисти. И това бе отхвърлено.

Ако се погледнат локациите на руските междуконтинентални ракети, техните сухопътни бази със силози, в които има ракети, тогава е ясно защо за щита и неговите ракети американците избраха Полша и Румъния, а не например Израел или Турция, коментират военни експерти.

В Москва няма никакъв спор по този случай. За тях това е ракетно-ядрена обсада на Русия. За Москва това не е никакъв отбранителен щит, а офанзивен американски меч. Тъжно е, че краят на "студената война” не доведе и до край на "звездните войни”.

Водещи

Най-четени