Отбелязваме Деня на европейския номер 112 11.02 | 14:34

Номерът, който може да спаси живот, още не е познат на много европейци

От Деляна Петкова

112 – номерът, който може да бъде ползван във всяка държава от ЕС, още не е широко познат на европейците. Приблизително трима от четирима европейски граждани все още не знаят за съществуването на този животоспасяващ номер.

Това предупреждават от Европейската комисия по повод Деня на европейския номер 11 февруари. Държавите-членки трябва да положат повече усилия да информират обществеността за съществуването на 112, призовават европейските чиновници.

Проучване на Евробарометър показа, че малко над една четвърт (26%) от анкетираните граждани на ЕС спонтанно определят 112 като номер за повикване на полицията, пожарната служба или медицинските служби за спешна помощ навсякъде в ЕС.

Номерът е познат само в пет страни (Чехия, Финландия, Люксембург, Полша и Словакия), където по-голямата част от населението успява да посочи 112 като номер за спешни повиквания в целия ЕС. В същото време в Гърция, Италия и Великобритания за него знаят по-малко от 10% от гражданите.

Напредъкът на ниво ЕС е много малък през изминалите години - от 22% от гражданите през 2008 г. до 26% през 2011 г.

Правилата на ЕС в областта на далекосъобщенията изискват от държавите-членки да запознаят своите граждани с номер 112. За по-добра закрила на гражданите на ЕС съгласно новите разпоредби на ЕС в областта на далекосъобщенията, които трябва да започнат да се прилагат в националното право до 25 май тази година, от държавите-членки се изисква освен това да подобрят точността и надеждността на информацията за местонахождението на обаждащите се.

Целевата група са пътуващите

От юли 2009 г. насам хората, които използват своите мобилни телефони или устройства, докато пътуват в друга държава от ЕС, трябва да получават текстово съобщение (SMS) или предупредително съобщение от мрежовите оператори с информация относно номер 112. По време на проучването обаче 81% от европейските граждани, които пътуват до друга държава-членка, твърдят, че не са получавали такава информация. По силата на новите правила на ЕС в областта на далекосъобщенията, които ще започнат да се прилагат от май 2011 г., такава информация трябва да се предоставя на пътниците и на летищата, железопътните гари, международните автогари и т.н.

112 в България - реалните повиквания се увеличават

През 2010 година реалните сигнали на тел. 112, които изискват задействане на службите за спешно реагиране, са с 69% повече спрямо 2009 година, коментира пред Агенция "Фокус” Стоян Граматиков, директор на Дирекция "Национална система 112”.

Сигналите на този номер през миналата година са били около три милиона. "Те са по-малко от 2009 г., когато са около 4,3 милиона. Но обръщам внимание на друг факт – броят на реалнитеповиквания, свързани с компетентността на тел. 112, е по-голям. Това означава, че рязко е намалял броят на тези, които търсят телефон 112 не по предназначение”, допълни още Стоян Граматиков.

112

Водещи

Най-четени