Отбелязваме също и Световния ден за безопасен труд 28.04 | 11:29
Преди точно 100 години е създадена МОТ

Подобряването на условията на труд и връзката им с бъдещето на труда е темата на Световния ден за безопасност и здраве при работа през 2019 г. Ежегодно на 28 април Международната организация на труда (МОТ) обръща внимание на значим проблем, свързан със здравословните и безопасни условия на труд. В годината на своя вековен юбилей МОТ прави преглед на 100-годишната работа за подобряване на безопасността и здравето на работните места, предаде БГНЕС.
Световният ден на 28 април 2019 г. ще бъде само началото на събития и дейности в световен мащаб по темата за безопасността и здравето при работа и бъдещето на труда, които ще продължат през останалата част от годината. "Ще бъде изготвен глобален доклад, който ще обхване еволюцията на безопасността и здравето от основаването на МОТ през 1919 г. до момента. И по-важното, докладът ще засегне промените в организацията на работа – технологиите, работата през платформи, автоматизация и роботика, демографията, глобализацията, климатичните промени и други фактори, които оказват влияние върху динамиката на безопасността и здравето при работа", твърдят от МОТ.
Световният ден по безопасност и здраве при работа се организира с цел да се възпитавакултура на превенция, която е в основата на предотвратяването на трудовите инциденти и заболявания, свързани с работата. На 28 април е и Международният ден в памет на загиналите при трудови злополуки.
ИА "Главна инспекция по труда" има своя съществен принос в превенцията на трудовия травматизъм в България. Ежегодно в рамките на контрола се установяват между 180 000 и 200 000 бр. нарушения, като за всяко от тях се предприемат мерки за отстраняването му, което води до подобряване условията на труд като цяло, както и предотвратяване на предпоставки за трудови злополуки, които биха могли да се случат в бъдеще.
С европейски средства, осигурени по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" са разработени, по проект "Превенция за безопасност и здраве при работа" интерактивни инструменти за онлайн оценка на риска, кодекси за над 30 икономически дейности, кодекси за добри практики и профили по безопасност и здраве при работа. По проект "Оптимизация и иновации в ИА ГИТ", също финансиран по оперативната програма, съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ, са назначени помощник-инспектори, които могат на място в предприятията да демонстрират функционалностите на инструментите. По проекта ще бъдат въведени и иновативни форми на инспектиране чрез въпросници за самоконтрол, които ще позволят на работодателите да установят доколко в пълнота са приложили трудовото законодателство и да отстранят несъответствията преди извършването на проверките на място.
Водещи
-
Няколко отделения на ловешката болница не работят по различни причини
Кризата за медицински специалисти е тотална – както за лекари, така и за медицински сестри.
30.04 | 11:30
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Дебора за делото срещу Георги: Това е пример за престъпниците - виждат, че няма наказания
От задържането на мъжа минаха вече близо 2 години, а делото е в много ранен етап, тъй като...
30.04 | 10:59
Най-четени
-
Жълт код за опасност от слана
В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен, по билата - до силен североизточен вятър....
30.04 | 08:05
-
Кога преминаваме към електронна трудова книжка и какво да правим, ако сме изгубили хартиената
Къде можете да проверите с кои фирми работодатели сте имали сключени трудови договори:
30.04 | 08:45
-
Днес е последният ден, в който могат да се купят по-евтини винетки
От утре цените им се променят, като годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната - 54,...
30.04 | 09:15
-
Парламентът ще гласува на второ четене промените за ВЕИ
Очаква се депутатите да разгледат на второ четене и промените в Закона за защита на лицата,...
30.04 | 08:30