Още един кораб с българи на борда е превзет край Йемен 26.11 | 18:00
Остава неясно кой стои зад атаката, съобщава "Асошиейтед прес"
Нападатели превзеха танкер, свързан с Израел, край бреговете на Аден, Йемен, предаде "Асошиейтед прес", като се позова на компанията оператор и компанията за морска сигурност Ambrey, предаде БТА.
"Плавателният съд с турски капитан има многонационален екипаж, състоящ се от руски, виетнамски, български, индийски, грузински и филипински граждани. Плавателният съд превозва пълен товар фосфорна киселина", се казва в изявление на фирмата оператор "Зодиак".
Въпреки че никоя групировка не е поела отговорност за акта за момента, през последните дни поне две други морски нападения бяха свързани с войната между Израел и "Хамас", припомня АП.
Нападателите са превзели танкера "Сентрал парк" на компанията оператор "Зодиак Маритайм" в Аденския залив, съобщиха компанията и частната разузнавателна фирма "Амбрей". Американски служител от отбраната, пожелал да запази анонимност, е потвърдил, че е извършено такова нападение.
"Зодиак маритайм" нарече нападението "предполагаем инцидент, свързан с пиратство".
"Зодиак" описва плавателния съд като собственост на Clumvez Shipping Inc, въпреки че други документи директно посочват "Зодиак Маритайм" като собственик.
Остава неясно кой стои зад атаката. Аден се държи от силите, които са съюзници на международно признатото правителство на Йемен и водената от Саудитска Арабия коалиция, която се сражава с подкрепяните от Иран бунтовници хуси. Теоретично тази част от Аденския залив е под контрола на тези сили и е доста отдалечена от контролираната от хусите територия в страната. Освен това не е известно сомалийските пирати да действат в този район, отбелязва АП.
Снимката е илюстративна
Водещи
-
Украйна ще се откаже от членство в НАТО при гаранции за сигурност от САЩ и Европа
Това бележи голяма промяна
14.12 | 17:38
-
Светлин Тачев: Какво следва е работа на политическите сили, не на протестиращите
"Правителството играеше за история - да вкара страната в еврозоната", коментира политологът
14.12 | 17:18
-
Успешно приключи операцията по възстановяване на електрозахранването на "Кайрос"
Очаква се утре вечер танкерът да бъде закотвен в Бургаския залив
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Костадинов: Приемането ни в еврозоната трябва да бъде отложено с една година
Нито една държава-членка на еврозоната не е влязла при такива обстоятелства - без редовно...
14.12 | 13:20
-
Надежда Йорданова: Ще върнем мандата
Правителство с наше участие в този парламент е невъзможно, категорична е тя
14.12 | 10:00
-
Ескперти за приемането на еврото: Няма да е приятно да видим наполовина банковите си сметки
Еврото ще дойде в България, но цените ще се повишат
14.12 | 11:20