Париж иска от Брюксел нова методика за присъединяване към ЕС 16.11 | 12:00

В изпратения неофициален документ все пак се потвърждава европерспективата на Западните Балкани

От iNews.bg

Франция представи своите виждания за разширяването на ЕС – постепенно привеждане в съответствие, по-строги условия, осезаеми ползи и обратимост.

Принципът на обратимост, след като преговорите са започнали, остава основно изискване в нон-пейпъра (неофициален документ), който Франция е изпратила на страните-членки на Европейския съюз, съобщава македонското издание на радио "Свободна Европа”, предаде БГНЕС.

Франция изпрати нон-пейпър до държавите-членки на Европейския съюз, в който иска подновен достъп до процеса на разширяване на държавите от Западните Балкани. Същевременно се настоява до януари 2020 г. Европейската комисия да публикува нова методология за процеса на присъединяване, която да бъде използвана при започване на преговори със страните кандидатки.

В документа Париж потвърждава европейската перспектива на държавите от Западните Балкани и смята, че целият регион принадлежи към Европа на базата на своята история, култура и географско положение.

"Тесните връзки с ЕС са единственият начин тези държави да се консолидират на основата на върховенството на закона и отворените, плуралистични общества, преследвайки своето икономическо и социално развитие”, пише в документа.

Според Франция, т. нар. подновен подход трябва да се основава на четири принципа: постепенно привеждане в съответствие, по-строги условия, осезаеми ползи и обратимост.

"Веднъж започнали преговорите, интеграционният процес няма да се базира на броя на отворените преговорни глави, а ще се основава на няколко последователни етапа, които ще формират съгласувани блокови политики и схеми, създадени от ЕС, като бъдат взети предвид специфичните характеристики на всеки кандидат”, пише в документа.

Върховенството на закона и основните права, според френското предложение, остават неразделно изискване от момента на започване на преговорите до края и във всички области на процеса. Предлага се преминаването от един етап в друг да се извършва на базата на постоянен и необратим напредък в областта на върховенството на закона.

Според предложението, страните-кандидатки трябва да адаптират своите институционални и административни резултати към необходимостта от ефективно участие в различни политики. За окончателното присъединяване ще се решава въз основа на постигнати цели за икономическо и социално сближаване.

Франция предвижда допълнителна финансова помощ в процеса на присъединяване на Западните Балкани, което означава повече пари от присъединителните фондове, както и достъп до структурни фондове, които сега са запазени само за страните-членки на ЕС.

Основно предложение на Париж е да се приеме принципът на обратимост, тъй като се смята, че той би осигурил надеждност на процеса. В случай, че страните-кандидатки изостават в области, от страна на ЕС трябва да има отговор, който би бил постепенен и пропорционален в зависимост от сериозността на проблема и да варира от отказ за предоставяне на финансова помощ до пълното ѝ спиране в случай, че са поставени под въпрос основните ценности на Европейския съюз.

Водещи

Най-четени