Парламентът в Скопие каза „Да“ на името Северна Македония 20.06 | 15:00
Остава и президентът Георге Иванов да го подпише

Македонският парламент одобри договора за разрешаване на спора за името с Гърция. 69 депутати гласуваха "За" ратификацията на договора. Депутатите от опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ не присъстваха в пленарната зала по време на гласуването. Сега договорът ще бъде изпратен до президента Георге Иванов за подпис. Той има 7-дневен срок за произнасяне.
Ако наложи вето, договорът ще трябва да се прегласува в парламента. В този случай за него ще трябва да гласуват поне 61 народни представители.
"Договорът бележи началото на края на несигурността за Македония и предоставя достойно и приемливо решение за двете страни, с което завинаги се потвърждава македонската идентичност и език". Това каза преди гласуването премиерът Зоран Заев, предаде БГНЕС. "Имаме ясни доказателства за нашата македонска идентичност, за нашия македонски език, в продължение на векове и столетия. Не сме предали нищо, нито пък никой ни взе нещо, когато се съгласихме за географско име. Това е смела стъпка в интерес на бъдещето на гражданите и на нашите деца, за едно мирно бъдеще. Нека да отхвърлим манипулациите и да дадем шанс за споразумението", каза още Заев.
Той подчерта, че споразумението е подкрепено от всички международни партньори, което отваря портите на Македония за европейско бъдеще. Заев очаква дата за преговори от Съвета на ЕС до края на месеца. Той призова за обединение в интерес на общото бъдеще.
"Вместо горчивината и гнява, нека заедно да пишем бъдещите страници, да водим гражданите към обща процъфтяваща Македония, следвайки примера на напредналите европейски държави. Получаваме приятел и стратегически партньор, гарантираме стабилността и сигурността на Македония, отваряме пътя към ЕС и НАТО. Ние постигаме стремежа на нашите предци да бъдат признати от всички като македонци, говорещи македонски. Това е исторически акт, чрез който Македония и гражданите й имат шанс", каза още премиерът Зоран Заев.
Водещи
-
Лагард: Потенциална търговска война между ЕС и САЩ е губеща и за двете страни
Коментирайки инфлацията в еврозоната, Лагард подчерта, че задържането ѝ "под контрол" е...
31.03 | 16:16
-
Експерти предричат ръст на фалитите у нас
С по 2% ще се увеличат фирмите в несъстоятелност в България за 2025 и 2026 година
31.03 | 16:00
-
Бившата жена на Петьо Еврото: Европрокурор Георгиева идваше в "Осемте джуджета" да взема пари
Нови разкрития подкрепят твърденията за корупция на високо ниво
31.03 | 15:45
-
Фалшива новина погреба доц. Мангъров (ВИДЕО НА ИИ)
При направата на видеото е използван изкуствен интелект
31.03 | 15:30
Най-четени
-
Как ходенето влияе на холестерола
Ходенето влияе върху нивата на холестерола, като повишава активността на ензимите, които...
31.03 | 11:30
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Бащата на обвиняемия за нападението над двама синоптици в станцията на връх Мургаш обявява гладна стачка 2
С решение на Софийския градски съд Стоян Стоянов е под домашен арест в държавната психиатрична...
31.03 | 09:45
-
Всички пенсии ли се актуализират по швейцарското правило
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбата на чл. 100 от КСО, придобила...
31.03 | 12:45