Патентите в ЕС поевтиняват чувствително от 2014 г. 11.12 | 16:40

ЕП одобри правила за единна патентна система в съюза

От Ралица Стоянова

Европейските изобретатели най-сетне ще могат да получават ЕС патент, информират от ЕК. След повече от 30 години преговори, новият режим ще намали разходите за патенти на ЕС с до 80%, което го прави по-конкурентоспособен в сравнение със САЩ и Япония.

Депутатите намалиха разходите за малки фирми съобразно техните нужди, в компромисно споразумение със Съвета, одобрено от Парламента във вторник. В три отделни гласувания (за единен патент, езиков режим и единен патентен съд) членовете на ЕП одобриха законодателния "пакет", регламентиращ ЕС патента.

Новият патент ще бъде по-евтин и по-ефективен от сегашните системи за защита на изобретенията на физически лица и компании. Новият режим ще осигури автоматично единна патентна защита във всички 25 участващи държави членки, намаляване на разходите за фирмите в ЕС, а оттам и повишаване на тяхната конкурентоспособност.

Когато новата система влезе в сила, ЕС патентът може да струва само 4725 евро, в сравнение с необходимите днес средно 36 000 евро, отчита Европейската комисия.

Всеки изобретател ще бъде в състояние да подаде заявление към Европейската патентна организация (ЕПО) за единен ЕС патент, валиден във всички участващи 25 страни членки на ЕС. Патентите ще бъде достъпни на английски, френски и немски език. Кандидатурите ще трябва да бъдат подавани също на един от трите езика. Ако са изготвени на друг език, те ще трябва да бъдат придружени от превод.

Парламентът гласува разходите за преводи да бъдат напълно възстановявани за базираните в ЕС малки и средни предприятия, организации с нестопанска цел, университети и публични научноизследователски организации. Той също така гарантира, че таксите за подновяване, които представляват съществен дял от общите разходи, ще се определят като се вземат предвид специфичните нужди на малките фирми, така че те да имат по-ниски разходи.

Международното споразумение за създаване на единен съд за патентите ще влезе в сила на 1 януари 2014 г. или след като тринадесет държави членки го ратифицират, при условие, че Великобритания, Франция и Германия са сред тях. Другите два закона ще влязат в сила от 1 януари 2014 г., или от датата, на която международното споразумение влиза в сила, в зависимост от това коя от двете дати е последна. Испания и Италия в момента са извън новия режим, но може да решат да се присъединят по всяко време.

Водещи

Най-четени