Пекин подложен на допълнителен натиск заради валутната си политика 05.10 | 15:05

ЕС се присъедини към опитите на САЩ да принуди Китай да „освободи“ стойността на юана

От

Освен САЩ, сега и ЕС се готви да окаже натиск над Китай заради стойността на юана. В четвъртък, 6 октомври, ще се състои среща между китайския премиер Вен Цзябао и председателя на Eurogroup Жан-Клод Юнкер, директора на ЕЦБ Жан-Клод Трише и комисаря по икономически въпроси на ЕС Оли Рен. На тази частна среща, част от европейско-азиатския форум ASEM, се очаква европейските лидери да окажат натиск върху китайския премиер, предаде AFP.

По време на откриващата си реч Вен Цзябао говори за необходимостта от сътрудничество между Изтока и Запада, за да се стимулира световният икономически растеж, но избегна въпроса за китайската валута.

Европа се присъедини към претенциите на Съединените щати „азиатският тигър“ да преустанови поддържането на изкуствено ниската цена на юана. От управлението на Eurogroup заявиха: „Вярваме, че юанът е тотално подценен. Това допринася за глобалния дисбаланс. Искаме от Китай да приеме отговорностите си като световна суперсила.“.

От своя страна, Вен Цзябао поиска от Европа да даде повече власт на развиващите се пазари. Китайския премиер подкрепи исканията на тепърва излизащите на световния пазар икономики, които се оплакват, че Европа е доминираща в МВФ. „Необходимо е да подобрим механизмите на международните финансиращи институции“ заяви Вен Цзябао.

В ответ, Европа, която държи 9 от местата в борда на директорите на МВФ, предложи да разменя две местата с представители на развиващите се икономики на ротационен принцип. От Южна Корея приветстваха предложението като „велико подобрение“. През ноември Сеул ще бъде домакин на срещата на лидерите на G20. Споразумение за реформите на МВФ се очаква да бъде постигнато именно по време на срещата на 20-те световни суперсили.