Плевнелиев: ЕС може да се бори със съвременните предизвикателства само единен 13.09 | 18:54
Президентът призова Италия да увеличи сътрудничеството и инвестициите си в България
Вярваме, че единственият правилен отговор на съвременните предизвикателства е общоевропейският отговор – за повече интеграция, повече сътрудничество, дипломация и за върховенство на правилата и закона в Европа. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след среща с италианския си колега Серджо Матарела, предаде БГНЕС.
"За нас Италианската република е важен партньор и съюзник в ЕС и НАТО. Още от древността България и Италия са свързани с дълбоки исторически и духовни корени. Народът на България винаги е изпитал топли чувства и симпатии към вашата прекрасна страна. Италия е олицетворение на творчеството и съзидателния дух, световен център на културата и изкуството. Днес ние сме приятелски и съюзнически държави, заедно посрещаме трудностите, като споделяме и защитаваме европейските ценности. Обединение сме около целта за изграждането на мирна и просперираща Европа", каза Плевнелиев.
Той посочи, че България приветства всяка инициатива за заздравяване и подсилване на основите на ЕС, който е ключов фактор за мир и разбирателство между народите в Европа. България се гордее, че е проевропейска нация, подкрепя развитието на ЕС. "Заедно с вас ще работим, за да може да заздравим този уникален съюз за мир. Високо ценим и благодарим за подкрепата, която получаваме от Италия за присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство. Италия е ключов търговско-икономически партньор на България. През 2015 г. постигнахме рекорден стокообмен от 4.2 млрд. евро ръст от над 8.5%. Италия днес е вторият най-голям пазар на български стоки след Германия. Обсъдихме възможностите за увеличаването на италианските инвестиции, които са около 1.5 млрд. евро. Около 140 000 българи посещават ежегодно Италия и около 130 000 италианци посещават България", каза българският държавен глава.
Той изтъкна, че множеството предизвикателства, пред които сме изправени изискват бърза и обща реакция. "Двете страни категорично подкрепят суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна. Заедно сме в борбата срещу тероризма. Кървавите атентати в сърцето на Европа показа, че никой не е имунизиран и застрахован. Категорични сме, че не трябва да се поддаваме на страха и да отстояваме ценностите си, и начин на живот. Днес набелязахме нови мерки и идеи за засилване на сътрудничеството между системите за сигурност на двете държави, както и по въпросите за сигурност в рамките на НАТО, както и стартирането и амбициозният подход към нова европейска отбранителна инициатива", заяви Плевнелиев.
Той коментира и бежанската вълна и посочи, че тя засяга всяка държава в ЕС. "Затова и целият ЕС трябва да има отношение към този проблем. Трябва да се фокусираме върху решаването на проблема и не просто да има контрол по границите, но и да търсим трайно решаване на проблемите в Сирия, Ирак, Афганистан. Трябва да търсим устойчиви решения, а не само да реагираме на последствията, да действаме по-категорично", убеден е президентът.
Той посочи, че България и Италия уважават волята на британските граждани, изразена на референдума във Великобритания. "Въпреки това ново предизвикателство, с което се сблъскваме ЕС следва да демонстрира, единство, прагматизъм и да върви напред по всички останали въпроси по дневния ред, защото проблемите не са един или два", допълни Плевнелиев.
Според него енергийната зависимост е една много голяма слабост на България и на цяла Югоизточна Европа. "Свързаността е ключът към енергийната независимост и общата енергийна политика. Реализацията на Южния газов коридор е стратегически приоритет заедно с междусистемните връзки със съседните страни на България. Посочихме, че интерконекторът Гърция-България е от първостепенна важност за диверсификацията на източниците на природен газ не само за България, но и за целия регион", смята държавният глава.
Той заяви, че България и Италия споделят общата загриженост за Западните Балкани и общата перспектива за европейското им членство. "Подкрепяме тази перспектива. Обсъдихме възможности за ускоряване на този процес при спазване на критериите. Винаги посочваме, че българската подкрепа за началото на преговорите за присъединяване с Македония, е специфично и зависи от подписването на договор за добросъседство, който да се базира на Декларацията за добросъседство", каза още Росен Плевнелиев.
Водещи
-
С близо 15 процента се увеличава цената на водата в Ямболско
Ако през 2024 г. битовите потребители в Ямбол и Елхово са заплащали за кубичен метър питейна...
03.01 | 15:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
Ето кои са най-популярните имена за новородени в България
Забелязва се и положителна тенденция да се избират класически български имена
03.01 | 12:40
Най-четени
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Безпрецедентно - годината започва с две различни минимални заплати у нас
По-ниска за държавните служители и по-висока за останалите.
03.01 | 11:20
-
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица
31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни...
03.01 | 10:40