Показанията на Брайвик няма да се предават на живо от съда 10.03 | 11:25
Мъжът уби 77 души като откри стрелба на остров, близо до норвежката столица

Норвежки съд не разреши пряко излъчване на показанията на масовия убиец Андерш Беринг Брайвик на процеса му, който започва на 15 април. Това съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Обявявайки решението си, съдията Верхе Елизабет Арнцен отбеляза, че както самият Брайвик е признал, с терористичните си действия той е целял "неговото послание да получи гласност". Именно затова и съдът "не желае да му предостави трибуна", разрешавайки предавания на живо.
На 33-годишният норвежец по-рано тази седмица беше повдигнато обвинение в тероризъм и предумишлено убийство. През миналия юли той взриви кола-бомба и откри стрелба на остров Ютьоа, намиращ се близо до Осло.
При тези действия Брайвик причини смъртта на 77 души. Той вече призна, че е извършил убийствата, но по неговите думи е направил това, защото като хората, чийто живот е отнел, са "предатели".
За Брайвик предателство е политиката, толерираща имиграцията, тъй като според него това е начин Норвегия да попадне "под ислямско влияние".
Освен на обвиняемия, съдът не разреши преки излъчвания на показанията на оцелелите при нападенията, както и на медицинските лица, извършили аутопсиите.
Водещи
-
НОИ с важна информация за пенсиите
Вижте месечната информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните...
18.08 | 14:20
-
Валентин Вацев: Путин предложи на Тръмп цял нов свят (ВИДЕО)
Русия ще се върне на Балканите и в България, прогнозира анализаторът
18.08 | 14:00
-
Виктория Томова ще играе срещу испанка на старта на квалификациите в Ню Йорк
Двубоят между нея и Бурийо е насрочен по програма за 19 август (вторник)
18.08 | 13:45
Най-четени
-
Запали се сметището в пловдивско село
Сигналът за пожара е подаден към 05:30 ч. в понеделник
18.08 | 10:45
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45