Полицейски тормоз изгони "Либия прес" от Либия 08.12 | 07:52
Агенцията е част от групата "Ал Гад", собственост на сина на Кадафи Сейф ал Ислам
Агенция "Либия прес" обяви, че закрива дейността си в Либия заради полицейски тормоз над служителите й.
Агенцията е част от медийната група "Ал Гад" на реформаторски настроения син на лидера Муамар Кадафи Сейф ал Ислам.
Ръководството на агенцията е шокирано от ескалацията на напрежението от страна на службите за сигурност, целенасочените ограничения срещу Либия прес и отношението към репортерите й сякаш са членове на терористично звено", се казва в изявление на Либия прес.
Агенцията е предупредила репортерите си в Либия, че не може да им осигури защита заради "все по-интензивния полицейски тормоз".
В изявлението се посочва още, че агенцията закрива офисите и дейностите си в Триполи и окончателно напусне страната, но ще продължи да работи от няколко европейски столици.
Миналия месец полицията арестува 22 репортери от "Либия прес" след като вестници от групата "Ал Гад" публикуваха статии с критики към управляващите, припомня Ройтерс. Журналистите бяха освободени след намеса на Муамар Кадафи.
Вътрешната политика в Либия, където се намират най-големите доказани петролни залежи в Африка, се следи отблизо от големи западни петролни компании, сред които "Бритиш петролиъм", "Ени" и "Ексон мобил".
Тези компании са инвестирали милиарди долари в петролни и газови проекти в Либия и според някои анализатори тези инвестиции може да бъде поставени в опасност от промени в политическия пейзаж.
Някои анализатори смятат, че споровете между реформаторите и консерваторите в Либия спомагат за запазването на влиянието и властта на Муамар Кадафи, защото по този начин никой лагер не взема надмощие, отбелязва още Ройтерс.
Водещи
-
Киселова с информация за престъпления и отменена екстрадиция, свързани с "незаконния град"
Бившият председател на парламента определи случващото се като „имитация на държавност”
09.06 | 21:00
-
От утре: Тестват всяко мляко и масло при внос в България
До получаване на резултатите от лабораторните анализи, транспортните средства с пратките ще...
09.06 | 20:45
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Нови скандални разкрития за нарушения излязоха от "Баба Алино" ВИДЕО
Откриха незаконни кладенци, захранвали комплекса в местността „Баба Алино“
09.06 | 15:10
-
Димитър Стоянов представи приоритетите на ведомството и отчете свършеното до момента
Военният министър: Ще се стремим да включим българската индустрия във финансирането по...
09.06 | 13:30