Половин милион бежанци само чакат Ердоган да им отвори вратата и да залеят Европа 28.11 | 20:00
Сирийски тюркмени настояват ЕС да приеме бежанците, иначе държавите членки ще нарушат човешките им права
Близо 500 000 сирийски бежанци в Турция са готови да тръгнат Европа, която е тяхна мечта, а заканата на президента Ердоган да отвори границите съживи тази идея. Анадолската агенция уточнява, че Турция е страната, която е отворила най-широко обятията си за бягащите от вътрешните конфликти в Сирия. Заради географската близост първите лагери от палатки и фургони бяха изградени в Югоизточен Анадол, а настанените там бежанци искат да започнат нов живот. Думите на Ердоган за отварянето на границите вдъхнаха нови надежди на хората в лагерите и извън тях, предаде БГНЕС.
Председателят на дружеството на сирийските тюркмени Екрем Деде смята, че Европа трябва да позволи преминаването на бежанците през границите си и да ги приеме. "Според международните договорености затворените гранични пунктове са нарушение на човешките права. Те трябва да се отворят, а европейските държави – да предоставят по-добри условия за мигрантите. Необходимо е нашите сънародници да имат възможността да отидат в Европа, защото ние бягаме от кланетата и смъртта. Европа не пожела да приеме много от нас, но Турция даде подслон на над 3 милиона сирийци. Само в община Акчакале в провинция Шанлърфа броят на сирийците надвишава този на бежанците, установили се в повечето европейски страни. Европа тръби, че спазва човешките права, но те са валидни само за нейното население, а когато стане въпрос за нас, те не се прилагат", коментира Деде пред Анадолската агенция. Той призовава президентът Реджеп Ердоган да отвори граничните пунктове, а европейските държави да проявят малко саможертва.
Председателят на местното събрание на сирийския град Рака Сади Сювейш е избягал след гражданската война в Сирия и е намерил убежище в турския Килис, където са му предоставени всички условия за живот. Той изразява надежда, че европейският свят ще направи необходимото за бежанците и ще разбере човешката им драма. Настоява също Ердоган да изпълни обещанието си за отваряне на границите. "Така ще се предостави шанс на желаещите бежанци, които сега са в Турция, да заживеят в Европа. Отворят ли се пунктовете, като начало 500 000 души ще мигрират към Европа. Културни и млади сирийци мечтаят за по-добро бъдеще и го виждат в Европа", посочва Сювейш.
Водещи
-
Facebook и Instagram следят всяко ваше действие, как да се защитите?
Дори ако деактивирате акаунта си във Facebook или Instagram, Meta ще продължи да събира данни...
22.12 | 17:59
-
Миролюба Бенатова откри противоречия в мотивите на bTV за раздялата с Цънцарова
Реакцията на гилдията
22.12 | 17:45
-
Безплатно ще е паркирането в София дори и в зоните за платено паркиране
Два пъти по 5 дни , по празниците, няма да работят синя и зелена зона.
22.12 | 17:30
-
СГС остави в ареста Габриела и Красимир, обвинени за жестоки убийства на животни
Двамата бяха привлечени като обвиняеми през март тази година. Днес съдът гледа делото срещу...
22.12 | 17:15
Най-четени
-
Рая Назарян отпадна като вариант за служебен премиер
Многократно сме обсъждали този въпрос, а и самата Рая Назарян е отговаряла на него – тя няма...
22.12 | 12:00
-
Предаването "Тази сутрин" на бТВ ще има временни водещи
Репортерът Росен Цветков, който и друг път е замествал водещи включително в сутрешния блок,...
22.12 | 10:15
-
Важен съвет в навечерието на влизането на еврото: Плащайте с карта!
Празничните дни не се отличават от другите дни в годината, освен това че ние бързаме, нямаме...
22.12 | 12:45