Пореден силен трус разлюля Япония 24.11 | 09:34

Земетресението е с магнитуд 5.8

От iNews.bg

През последните дни Япония е едно доста неспокойно място заради зачестилите земетресения. Преди дни страната беше разлюляна с магнитуд 6.9 по Рихтер, което предизвика цунами и масова паника в близост до Фукушима.

По данни на ЕСЦ трусът този път е бил много по-лек - 5.8 по Рихтер, и към момента не съществува риск от цунами.

Припомняме, че страната е разположена върху четири тектонични плочи и редовно се сблъсква с редица относително силни земетресения.

През март 2011 г. обаче беше отчетено най-силното земетресение в историята на Япония, което достигна 9 по Рихтер. Тогава то предизвика цунами с височина достигаща до 10 м., което отне живота на близо 18 000 души и повреди ТЕЦ-централите във Фукушима. По първоначални изчисления на НАСА земната ос се е изместила с около 10 сантиметра, напомня БГНЕС.

Водещи

Най-четени