Поставиха бронзова статуя на гроба на Пригожин в Санкт Петербург 02.06 | 10:40
Десетки поддръжници на бившия милиардер преминаха покрай внушителния монумент на Пригожин, която го изобразява изправен, като някои от тях положиха букети с цветя върху нея
Бронзова статуя на бившия лидер на наемническата групировка "Вагнер" Евгений Пригожин, който загина в самолетна катастрофа през август 2023 г., два месеца след неуспешен опит за бунт срещу руските власти, беше открита навръх рождения му ден в събота на гроба му в Санкт Петербург, предаде Франс прес цитирана от БТА.
Десетки поддръжници на бившия милиардер преминаха покрай внушителната статуя на Пригожин, която го изобразява изправен, като някои от тях положиха букети с цветя върху нея, отбеляза журналист от АФП.
Няколко от тях бяха облечени във военни униформи, а лицата им бяха закрити.
Пригожин, който натрупа богатството си в началото на 2000 г. благодарение на договори за доставка на храна за руската армия, основа наемническата групировка "Вагнер" през 2014 г. Първоначално тя отговаряше за тайните операции на Кремъл в Африка и Близкия изток, преди да бъде мобилизирана на фронта в Украйна в началото на 2022 г.
Някога смятан за близък до руския президент Владимир Путин, Пригожин изпадна в немилост пред руските власти, след като през юни 2023 г. заповяда на хората си да тръгнат на поход към Москва, поемайки без никаква съпротива контрола над щаба на руската армия в Ростов, в южната част на страната.
Пригожин обвини командването на руската армия в некомпетентно водене на войната в Украйна и корупция, както и в прикриване на реалната ситуация на фронта от Путин.
Въпреки че Пригожин и бойците му накрая се отказаха от похода си към руската столица след намесата на беларуския президент Александър Лукашенко, този епизод остава като най-опасният момент от четвъртвековното управление на Путин, отбелязва Франс прес.
Два месеца по-късно, през август 2023 г., Евгений Пригожин загина в самолетна катастрофа между Москва и Санкт Петербург. Кремъл отрече да има нещо общо с инцидента.
От своя страна впоследствие Путин публично нарече Пригожин "талантлив" човек, който обаче е извършил "грешки".
Много от бойците на "Вагнер" оттогава са интегрирани в руската армия или други структури.
От няколко месеца в центъра на Москва, близо до стените на Кремъл, е поставен импровизиран мемориал в чест на "Вагнер", Евгений Пригожин и верния му заместник Дмитрий Уткин, който също загина в авиокатастрофата.
Бившият шеф на "Вагнер", който беше много популярен сред поддръжниците на инвазията в Украйна в родината си, щеше днес да навърши 63 години.
В средата на май Путин уволни изпълняващия от 2012 г. функциите министър на отбраната свой близък съюзник Сергей Шойгу, който беше обект на критиките на Пригожин, а междувременно бяха арестувани и редица високопоставени офицери, обвинени в корупция, посочва АФП.
Водещи
-
Колко крачки трябват, за да „изгорим“ празничните калории от храна и алкохол
Бирата пък е на челно място в листа на напитките, за чието изгаряне е нужно най-много време –...
27.12 | 10:30
-
Официално откриват ски сезона в Боровец
Юбилеят ще премине под мотото „130 години Боровец. Легендарно минало. Безпределно бъдеще.“
27.12 | 10:15
-
22 години от атентата в Кербала: Почит към загиналите български военнослужещи
Какво се случи на 27 декември 2003 г.?
27.12 | 10:00
Най-четени
-
Остават пет дни от въвеждането на еврото в България
Евромонетите имат обща страна и национална страна
27.12 | 09:45
-
На 27 декември православната църква почита паметта на Свети Стефан
Стефан е сред най-разпространените имена в България. В превод то означава "венец"....
27.12 | 09:15