Предателство по „братски“ към Москва с ясното разбиране, че алтернатива на руския газ няма 29.05 | 20:00

Съветват Кремъл да спре с добрия тон към София и Белград

От Филипа Тодева

Братските страни ни предадоха по братски, пише руският Expert.ru съвместно със списание "Русский репортер". Анализ на изданието изразява възмущението на руснаците от българското участие в поредния удар срещу "Турски поток".

Материалът започва с новината за присъединяването на Сърбия към ТАП (бел. ред. ТАП - Трансадриатическият тръбопровод за пренос на газ от Каспийския регион и Близкия Изток до Европа), което има за цел да спомогне за диверсификацията на доставките до Белград.

Сега 75% от газа, който достига до Сърбия, е руски газ, доставян през Украйна. Но "Газпром" даде да се разбере, че би изоставил този транзит в полза на "Турски поток". И защото все пак "Турски поток" няма да стигне до Сърбия (поне засега), а до Македония, Белград трябва да се застрахова за доставките. Освен това поради заявения курс на евроинтеграция и като член на Европейския енергиен съюз, Сърбия е задължена да спазва нормите на Третия енергиен пакет, включително за диверсификацията на източниците на енергия. В идеалния случай вносът от един доставчик не бива да надвишава 30% от общия внос, пояснява Дмитрий Марунич от киевската организация за енергийни стратегии.

Но според руските издания тук проблемът изобщо не опира до диверсификацията, защото все още не е ясно възможно ли е Сърбия да участва в "Турски поток". Като отбелязва думите на сръбския президент Томислав Николич, че страната му няма нужда от този газопровод, Expert.ru припомня и за становището на енергийна индустрия в Сърбия – а именно, че ТАП, който ще транспортира азерски газ, не може да бъде алтернатива на руския газ. Това е така, защото капацитетът на ТАП е едва 10 млрд. кубични метра на година.

Отношението на Белград към "Турски поток" кара руските наблюдатели да направят важен извод за отношенията на страната с балканските страни. На първо място според тях Москва трябва да забрави всякакви "братски отношения" със страни като Сърбия, България и Украйна, които засега ѝ се противопоставят. "Отношенията с тези страни трябва да бъдат изградени на базата на чист прагматизъм и Москва трябва защитава собствените си национални интереси", се казва в материала.

Водещи

Най-четени