Преди да умре, Калашников се разкаял за изобретението си 13.01 | 14:03

Легендарният оръжеен конструктор писал на Руския патриарх

От Антония Михайлова

Легендарният оръжеен конструктор, създателят на автомата АК-47 Михаил Калашников, който почина на 23 декември 2013 година, половин година преди смъртта си е изпратил писмо до Московския и Всеросийски патриарх Кирил.

В него Калашников се разкайва и споделя с главата на Руската православна църква душевните си преживявания и съмнения за своята отговорност за смъртта на хората, убити от създадения със собствените му ръце автомат, пише руското издание "Известия".

"Душевната ми болка е нетърпима от един и същи неразрешим въпрос: ако моят автомат е отнемал живот, аз, Михаил Калашников, на деветдесет и три години, син на селянка и християнин и православен по вяра, виновен ли съм за смъртта на хора, макар и врагове?", пита конструкторът.

В писмото си той споделя и мисли за съдбата на страната и човечеството.

"Да, увеличава се броят на храмовете и манастирите на наша земя, а злото така или иначе не се убива!... Доброто и злото живеят, съседстват, борят се и – което е най-страшното – примиряват се едно с друго в душите на хората – ето какво си мисля в залеза на своя земен живот. Получава се нещо като вечен двигател, който толкова исках да изобретя на млади години. Светлина и сянка, добро и зло – две противоположности на едно цяло, неспособни да съществуват едно без друго? И нима Всевишният така е устроил всичко? И човечеството гние вечно в такова съотношение?", пита Калашников.

Пресслужбата на патриарх Кирил е съобщила, че патриархът е получил и е отговорил на писмото.

"Това писмо беше много уместно във време на нападки срещу Църквата. Патриархът благодари на легендарния конструктор за вниманието и позицията и отговаря, че Михаил Калашников е пример за патриотизъм и правилно отношение към страната", отбелязват оттам.

И добавили, че по повод отговорността на конструктора на автомата за смъртта на хора Църквата има съвсем конкретна позиция – когато оръжието служи за защита на Отечеството, Църквата подкрепя и създателите му, и войниците, които го прилагат.

Конструктори и учени, създаващи оръжия, често се разочароват от творенията си в залеза на своите дни. Създателят на атомната бомба Робърт Опенхаймер бил потресен от разрушителната сила на създаденото от него оръжие след бомбардировките на Хирошима и Нагасаки. Той изпитвал чувство на вина и оттогава активно се борил срещу прилагането и новите разработки на подобно оръжие. През 1954 г. заради изявлението си срещу създаването на водородната бомба и използване на атомната енергия само за мирни цели Опенхаймер бил свален от всички постове, свързани с провеждането на секретна работа.

Не всички създатели на оръжия обаче са изпитвали угризения на съвестта. Бащата на водородната бомба Андрей Сахаров до края на живота си смятал своята работа по нейното създаване за правилна и полезна.

Водещи

Най-четени