Предложения за промени в Европейския регламент за авторско право 13.04 | 12:49
Според експерти неофициалната, засега, идея на евродепутат ще ограничи свободата на словото

Аксел Вос, докладчик на Европейския регламент и германски евродепутат за авторско право в цифровия единен пазар, предложи неофициален компромисен текст по темата, след като първоначалният беше отхвърлен през март. Предложението изглежда дори по-ограничаващо от това на Европейската комисия, тъй като взаимства от неуспешни законови рамки, въведени преди няколко години в Испания.
Според експерти налагането на сродни права върху новинарските сайтове би довело до изопачаването на обществената информация и грешки в тълкуването на отминали събития. Също така ще предостави на издателите на академична литература допълнителни начини да ограничат достъпа до научни изследвания, което е в разрез с тенденцията за споделяне на знания. Това ще ограничи и споделянето на публикации, които понастоящем са със свободен достъп и могат да бъдат използвани за по-нататъшен научен напредък. Ако текстът бъде приет в този си вид, изследователи, студенти и други потребители на научни публикации ще бъдат задължени да изискват специално разрешение или да плащат такси на издателите, за да включат дори и цитати в своите научни публикации. Това сериозно ще навреди на свободното разпространение на знания и развитието на научно-изследователската дейност.
"Целият свят се бори за създаването на среда с по-грамотна общественост, която предоставя равни шансове за всички, а въвеждането на подобен закон за авторското право би имало пагубен ефект върху опитите ни за изграждане на информирано общество, съставено от граждани с възможности за развитие" – коментира Винсент Боне, директор на EBLIDA, Европейско бюро на асоциациите, свързани с библиотеки, информация и документация (European Bureau of Library, Information, and Documentation Associations).
Най-спорен обаче е член 11, който въвежда сродни авторски права – според него агрегатори на новини като Facebook и Google са задължени да плащат лиценз, за да разпространяват статии от новинарски сайтове. В този смисъл, за да открием дадена новина в Google, първо търсачката трябва да си е заплатила съответния лиценз, който й дава право да публикува заглавието и кратката информация за статията отдолу – фрагмент. А ако пожелаем да споделим тази новина във Facebook, платформата трябва също да е заплатила лиценз за авторско право към съответния издател, което поставя бариери пред свободата на словото.
"Член 11 вече представлява опасност за информираното и грамотно общество. Линкове към новини, използването на заглавия и подзаглавия и фрагменти от информация могат да станат обект на лиценз. Според предложения текст новини от последните две десетилетия ще станат по-малко достъпни както за научните изследователи, така и за обществото, което ще доведе до изкривяване на знанията и паметта за минали събития" – добави още Винсент Боне.
Водещи
-
Удря ни магнитна буря
Слънчевите изригвания могат да предизвикат отпадналост, главоболие и други неразположения
02.05 | 18:00
-
The Economic Times: Ванга е предсказаала за 2025-а война в Европа, икономически и земни трусове
Ако й се вярва, светът може би току-що е отворил една сенчеста глава
02.05 | 17:40
-
Министърът на отбраната отива в „Граф Игнатиево“ след „отклонението в система на F-16“
Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в полет, каза преди дни командирът на...
02.05 | 17:20
-
Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване на конклава
Монтажът се състоя на фона на пристигането на кардиналите във Ватикана за поредния ден от...
02.05 | 17:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15