През 2035 г. вече няма да сме бедни, рече Бил Гейтс 22.01 | 09:57

Не сме обречени на вечна нищета, смята основателят на Microsoft

От Антония Михайлова

Един от най-богатите хора в света – основателят на компанията Microsoft Бил Гейтс, заяви, че към 2035 година в света практически няма да останат бедни страни.

Изказването си той направи в ежегодното послание на благотворителната фондация "Бил и Мелинда Гейтс".

Въпросната прогноза на Гейтс е опит да се развенчае един от трите "мита, възпрепятстващи прогреса", които са централна тема в посланието на фондацията. Става дума за разпространеното убеждение, че "бедните страни са обречени вечно да останат бедни", докато богатите продължават да трупат капитал.

В опит да опровергае това предположение Гейтс привежда като аргументи някои статистически данни и лични наблюдения.

"Ако сме точни, имам предвид, че към 2035 г. практически нито една страна в света дори с отчитане на инфлацията няма да бъде толкова бедна, както тези 35 държави, които Световната банка днес класифицира като страни с ниски доходи", пише шефът на Microsoft.

По думите му практически всяка държава в света по това време ще може да се отнесе или към групата страни със средни доходи, или към богатите държави. Той смята, че на бедните страни може да помогне опитът на по-богатите им съседи, както и иновации в областта на медицината, селското стопанство и цифровите технологии. Важни фактори в борбата с бедността ще станат инвестициите, които неизбежно ще дойдат в тези страни поради нарастването на броя квалифицирана работна сила поради достъпността на образованието, отбелязва Гейтс.

Другият "мит", който засяга Гейтс, е разпространяваната от медиите представа, че международната помощ за бедните страни често се оказва празна загуба на средства. Освен това съпругата на Гейтс – Мелинда, въпреки широко разпространеното мнение твърди, че усилията, насочени към спасяване на милиони гладуващи по цял свят, няма да доведат до проблем с пренаселеност на планетата или недостиг на ресурси, допълва РИА Новости.

Водещи

Най-четени