Президентът Гбагбо затвори Кот д'Ивоар за света 03.12 | 16:01
МВнР препоръча българските граждани да се въздържат от пътуване към африканската държава

Военните власти в Кот д'Ивоар затвориха въздушните, сухопътните и морските граници на страната и са спрели достъпа на международни медии. Отменени са редица полети до столицата на страната, съобщиха от министерство на външните работи. Извънредното положение е въведено със срок – до второ нареждане.
Във връзка с напрежението в африканската държава, МВнР препоръчва на българските граждани да се въздържат на този етап от пътувания до там.
Напрежението в Кот д'Ивоар възникна след оповестяването на резултатите от проведените президентски избори. Победител стана бившият премиер и в момента в опозиция Аласан Утара, който събра 54.1% от гласовете.
Вотът обаче беше оспорен от президента Лоран Гбагбо, който твърдеше, че привържениците му са били подложени на натиск и резултатите са фалшифицирани. Гбагбо получи малко повече от 45% от подадените бюлетини.
Малко по-късно пред деня от африканската държава съобщиха, че Лоран Гбагбо е всъщност победителят на изборите и запазва за себе си поста на държавен ръководител.
Преди това пък Конституционният съвет, контролиран от съюзник на президента, обяви вотът за невалиден.
В нарастването на напрежението в страната и избухналите в последните дни сблъсъци, се намесиха ООН и САЩ, които призоваха двете страни за въздържаност. Съветът за сигурност на ООН отправи предупреждение към бившата френска колония, в което посочи, че е готов да предприеме действия срещу всеки, който осуетява изборния процес.
Това бе вторият тур на президентските избори, като на първия – провел се на 31 октомври – най-много гласове събра Гбагбо. Настоящият победител тогава остава на второ място сред общо 14 кандидати.
Според наблюдатели от Европейския съюз изборите в бившата френска колония са протекли без нарушения. Избирателните участъци са били повече от 20 000, а сигурността в страната се обезпечаваше от повече от 9000 миротворци на ООН и още няколко стотин френски войници.
Държавата Кот-д'Ивоар обяви независимост от Франция през 1960 година. По-рано тази територия беше наречена Бряг на слоновата кост и беше френска колония. През 2000 година се проведоха последните избори, след военния преврат през декември предишната година.
От тогава на власт в страната е Гбагбо. Шест поредни пъти провеждането на президентските избори се отлагаше.
Кот-д'Ивоар, с население над 21 милиона, е президентска република. Президентът се избира с пряко гласуване за срок от пет години и възможност за преизбиране веднъж. Президентът е основния двигател на изпълнителната власт като притежава правомощията да назначава и отстранява министър-председателя.
Президентът заедно с парламента притежава и законодателна инициатива.
Водещи
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
-
Ще се наложи ли смяна на таксиметровите апарати в над 50 хиляди таксита в България след 8 август
В касовия бон цената трябва да бъде в двете валути
15.07 | 16:29
-
Румен Радев: Проблемът с правата на българите в РСМ не е двустранен
България не стопира РСМ
15.07 | 16:15
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Важна новина за сметките
"Топлофикация София“ започна изготвянето на oбщите фактури за топлинна енергия въз основа на...
15.07 | 11:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Общо 190 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Втори инцидент в Монтана
15.07 | 10:59