Президентът и премиерът на Мали да били арестувани от военни 25.05 | 10:00
ООН и Европейският съюз изразиха сериозна тревога за случилото се и призоваха за незабавно освобождаване на лидерите на африканската държава

Военни арестуваха президента Ба Ндау и премиера Моктар Уан на Мали, съобщиха световните агенции. Президентът и премиера са били отведени във военна база в Кати край столицата Бамако
Арестуването им задълбочава политическия хаос в западноафриканската страна, където през август миналата година беше извършен военен преврат, отбелязва Ройтерс. Ндау и Уан бяха натоварени със задачата да ръководят 18-месечен преход за връщане към гражданско управление, но мнозина в правителството и опозицията бяха разтревожени от контрола на армията върху ключови позиции.
Арестите бяха извършени след обявяването на промени в правителството, при които бяха сменени двама членове на военната хунта, завзела властта през август.
ООН и Европейският съюз изразиха сериозна тревога за случилото се и призоваха за незабавно освобождаване на лидерите на африканската държава.
В изявлението беше посочено, че делегация на Икономическата общност на западноафриканските държави ще посети днес Бамако, за да помогне за уреждане на ситуацията. Африканският съюз и ООН заявиха, че разбунтували се войници са арестували президента и премиера на Мали, след като при промени в правителството са били изключени двама членове на хунтата, завзела властта в страната с преврат преди девет месеца. САЩ също призоваха за освобождаване на задържаните малийски ръководители.
Водещи
-
Предложение: КАТ, ТОЛ и ИААА да станат единен контролен орган
Да ги закриваме направо, заяви в кулоарите на парламента и Делян Пеевски, подкрепяйки Борисов....
01.10 | 14:30
-
Конкурсът за нов генерален директор на Българската национална телевизия се замразява
Процедурата се замразява, не се отменя, уточни Велева. Тя заяви, че Съветът ще обжалва...
01.10 | 14:15
-
Огромен скандал със слънцезащитни продукти в Австралия
До момента 18 продукта са изтеглени от рафтовете в страната, която е световен лидер по болни...
01.10 | 13:59
-
Президентът и депутатите почетоха успеха на националния ни отбор по волейбол ОБЗОР
Президентът Румен Радев удостои с почетни плакети състезателите от националния ни отбор по...
01.10 | 13:45
Най-четени
-
Борисов: Има две теми с които правителството трябва да се справи - цените и водите
Попитан дали познава Таки, Борисов заяви, че никога не го е виждал
01.10 | 11:30
-
Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг
Премиерът добавя, че днес отдаваме почит на хората, които със своя труд и мъдрост градиха...
01.10 | 10:45
-
Пеевски: С Борисов обсъдихме закриването на ДАИ
Той коментира и опасенията на опозицията за дупка в бюджета
01.10 | 11:15
-
Ганев: Много сме щастливи от постигнатото
„Лидерът е отборът, ние играем като отбор. Няма как да ги разделяме”, категоричен е Ганев.
01.10 | 10:15