Премиерът на Либия е "отвлечен" 10.10 | 09:30
Въоръжени мъже извели Али Зейдан от хотела и го отвели в неизвестна посока

Премиерът на Либия Али Зейдан е бил задържан в Триполи. Първоначално бе съобщено за отвличане, но след това стана ясно, че задържането е по разпореждане на властите.
Както стана известно, въоръжени мъже влезли в хотел Corinthian, където се намирал Зейдан, извели го от сградата и го отвели в неизвестна посока. За това съобщиха тв каналите Al-Jazeera, "Ал Арабия", Sky News Arabia и CNN.
Портиерът в хотела разказал, че въоръжените мъже дошли с няколко автомобила, "държали се възпитано" и "не създавали неприятности", пише NEWSru Israel. Според служителя на хотела похитителите на Зейдан не са стреляли и не са заплашвали с оръжие. Те веднага се качили в стаята на премиера, извели го и отпрашили заедно с него.
По-късно се изяснило, че премиерът не е похитен, а е задържан по разпореждане на Генералната прокуратура на страната, съобщи тв каналът Al-Jazeera. В задържането му са участвали служители на вътрешното министерство на Либия. Предявените обвинения срещу министър-председателя са свързани с държавната сигурност.
Представител на Зейдан само потвърдил чрез Facebook информацията за изчезването на премиера, без да споменава подробности.
Експертите първоначално свързвали инцидента с операция на бойци от американските спецчасти Delta, които преди дни заловили и извели от Либия един от лидерите на "Ал Кайда" в Северна Африка – Назиха Абдул Хамида ар-Рукаи (Анас ал-Либи). Али Зейдан, заемащ поста министър-председател от миналата есен, изразил възмущение от действията на американците и поискал обяснение от американското правителство.
Анас Либи бил заловен в столицата на Либия сутринта в събота, докато паркирал колата си пред дома си. Отначало го заобиколили три автомобила, след което военните разбили стъклото на колата му и иззели пистолета на Либи, а след това го отвели със себе си.
На следващия ден говорителят на Пентагона Джордж Литъл съобщил, че Либи е задържан на безопасно място извън пределите на Либия "в съответствие със законите на войната". В САЩ Либи е обвиняван в причастност към организирането на атентати в посолствата на САЩ в Кения и Танзания през 1998 г., отнели живота на повече от 220 души.
Водещи
-
КЕВР утвърди цената на природния газ за юни - има ли драстична промяна
С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за юни
30.05 | 17:59
-
Израел обвини Макрон в кръстоносен поход срещу еврейската държава
Френският президент заплаши с по-твърди мерки, ако хуманитарната ситуация в Газа не се подобри
30.05 | 17:40
-
МОН променя учебните планове с нов баланс на часовете
Красимир Вълчев: Учениците ще учат повече математика и по-малко езици
30.05 | 17:25
-
Петър Стоянов: Еврото ще повиши стандарта на живот в България
"Стандартът ни на живот след приемането на еврото ще бъде много по-висок", категоричен беше...
30.05 | 16:59
Най-четени
-
Анелия Мурджова от Симитли помогна на самотен зрелостник в най-важната му вечер
Историята на Анелия и Олександър показва, че понякога най-важните уроци се учат не в училище,...
30.05 | 10:59
-
Александър Вучич: Обсъдих с Путин износа на оръжие за Украйна
Сърбия формира работна група с Русия за проверка на обвиненията, че Белград доставя боеприпаси...
30.05 | 13:30
-
Какво може да направи Външно министерство, ако ви задържат зад граница
Това, което те могат да направят, е:
30.05 | 10:14