Путин спасява турския туризъм 29.06 | 15:19
Дипломатите на двете страни ще договорят кога и къде с Ердоган ще имат лична среща
Руският президент Владимир Путин е на път да спаси от краха, в който изпадна, туризмът в Турция. Един от ангажиментите, които руският държавен глава е поел по време на разговора си с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, е да разпореди на правителството в Москва да предприеме стъпки за отмяна на забраната руските туристи да посещават Турция. За целта обаче има и условие към Анкара – турските власти да предприемат всички необходими мерки, за да предоставят достатъчно високо ниво на сигурност за туристите от Русия.
По този начин Путин на практика ще спаси туристическият бранш в Турция, който вече се намира в сериозна криза след мащабния отлив както на руски туристи, така и на граждани на много други страни. Освен заради свалянето на руския бомбардировач от турските ВВС, което стана повод за забраната руснаци да ходят на почивки и екскурзии в Турция, множеството атентати в страната накараха граждани на доста други страни да отменят резервациите си и да сменят плановете си за посещения в страната на Ердоган. Така от няколко месеца компаниите от турситическия бранш в югоизточната ни съседка търпят огромни загуби и много от тях са на границата на фалита. Ако руските туристи се завърнат в Турция обаче много голяма част от проблемите ще бъдат решени.
Паралелно с това Путин е обещал на Ердоган да поръча на руските власти да започнат преговори с турските, за да бъде преодоляна кризата в отношенията между двете страни и да се започне отново съвместната работа по разрешаването на международните и регионални проблеми. Същото се отнася и за двустранните отношения между Москва и Анкара в множество направления – политически, икономически и т.н.
За подобряването на отношенията и конкретните стъпки в тази посока се очаква да се договорят външните министри на Русия и Турция, които ще имат среща на 1 юли в Сочи, където ще се проведе заседанието на първите дипломати на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, съобщават от Кремъл. Там ще бъдат обсъдени както бъдещите действия за подобряване и развитие на руско-турските отношения, така и ситуацията около урегулирането на кризата в Сирия. Отново по дипломатическите канали ще бъде договорено кога и къде Путин и Ердоган ще имат лична среща.
По време на разговора Путин е изразил своето дълбоко съжаление за извършеният снощи на летище "Ататюрк” терористичен акт. Двамата президенти са отбелязали необходимостта от засилване на сътрудничеството между Русия, Турция и други държави по отношение на борбата с тероризма.
Водещи
-
Очакват се валежи във вторник
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 27°.
07.07 | 09:15
-
Българските служби не знаят руският патриарх Кирил да е бил агент на КГБ
Българското правителство се обяви против санкционирането на Кирил, понеже било "символно" -...
06.07 | 17:59
-
Министър Абровски: Ще ускорим класификацията на зоните в Черно море
Основен акцент в разговора беше необходимостта от класификация на зоните в Черно море.
06.07 | 17:20
-
Европа се готви за нова гореща вълна
Дългите топли нощи представляват значителен риск за здравето
06.07 | 16:59
Най-четени
-
Дневен хороскоп за 7 юли 2026 година
Професионалните амбиции днес излизат на преден план
07.07 | 09:04
-
Очакват се валежи във вторник
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 27°.
07.07 | 09:15
-
Бъдещата кралица на Норвегия наруши протокола и прегърна голия до кръста Ерлик Холанд
22-годишната принцеса проведе кратък разговор с всеки един от футболистите в съблекалнята,...
06.07 | 13:45
-
Ужас в Австралия: Разследват майка за канибализъм след смъртта на 4-годишния ѝ син
Полицията описва смразяващата гледка като "изключително тежка сцена"
06.07 | 15:49