Радев: С Хърватия сме пример за партньорство 04.04 | 16:28
Директни полети София-Загреб ще задълбочат партньорството ни, заявиха двамата президенти
България и Хърватия споделят много общи приоритети в дневния ред на Европейския съюз и ще продължат активното си сътрудничество по отношение на важни теми като социалното и икономическо сближаване между "старите" и "нови" държави-членки, бъдещето на Европа, процеса на разширяване. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и президента на Република Хърватия Колинда Грабар-Китарович, които проведоха днес среща на "Дондуков" 2. Президентът на Хърватия е на официално посещение у нас по покана на Румен Радев.
България и Хърватия са пример за партньорство в името на стабилността, просперитета и европейското бъдеще на нашия регион, подчерта на срещата президентът Радев и открои отговорността, която двете държави носят за утвърждаването на сигурността и стабилността в Югоизточна Европа. "Общата ни позиция върна във фокуса на вниманието на Европа нашите съседи, които се стремят към европейско членство. Амбицирани сме и работим заедно за интеграцията на Западните Балкани и свързаността между хората", каза Румен Радев. Приемствеността и последователността при утвърждаването на европейската перспектива на държавите от Западните Балкани ще бъде следвана и в рамките на хърватското председателство през 2020 г., подчерта президентът Колинда Грабар-Китарович.
Двамата президенти бяха единодушни, че единственият начин за преодоляване на отворените въпроси между държавите от Западните Балкани е продължаване на диалога и призоваха за неотклонен ангажимент от страна на Европейския съюз към бъдещето на региона.
И Румен Радев, и Колинда Грабар-Китарович подчертаха приятелските отношения и дълбоките исторически и културни връзки между България и Хърватия, за развитието на които днес своя принос има и ефективното двустранно партньорство в рамките на Европейския съюз и НАТО.
Отличният политически диалог е основа за много по-интензивно и по-прагматично сътрудничество на двустранния обмен в областите на енергетиката, транспортната и дигиталната свързаност, образованието, науката и културата. Двамата президенти изразиха подкрепата си за откриването на директна авиолиния между София и Загреб, която ще насърчи туризма, контактите между бизнеса и гражданите на двете страни. По време на срещата беше откроен и потенциалът за увеличаване на взаимните инвестиции и търговията в секторите на електротехниката, химическото и фармацевтичното производство, производството на храни и беше изразена обща позиция за провеждането на Българо-хърватски бизнес форум, на който да бъдат обсъдени проекти от взаимен интерес.
Двамата президенти коментираха и предприетите стъпки от двете държави за модернизация на въоръжените си сили, както и перспективите за задълбочаване на партньорството на България и Хърватия в сферата на отбраната в рамките на НАТО.
В отговор на журналистически въпрос за бъдещето на отношенията между Европейския съюз и Русия в рамките на съвместната пресконференция на двамата президенти, българският държавен глава заяви, че не трябва да се забравя, че България е действащият председател на Съвета на ЕС. "България трябва да провежда политика на диалог и на баланс. България е лоялен член на съюзите, в които членува. Това са съюзи, които се основават на много ясни ценности. Една от тях е прозрачността и за да предприемем следващи стъпки, трябва да получим ясни и безспорни доказателства", заяви президентът Радев.
По-рано днес на площад "Св. Александър Невски" се състоя церемонията по официалното посрещане на президента Колинда Грабар-Китарович в България.
Водещи
-
Илияна Йотова: Имаме управляващи, на които възлагам голяма надежда
В 21 век най-голямата ни задача и отговорна мисия е да оставим мирен свят за децата си, заяви...
06.06 | 17:40
-
Цената на дизела падна до най-ниско ниво от над два месеца насам
Това показват данните на Националната агенция по приходите
06.06 | 17:20
-
Тома Биков: Направихме повече компромиси с ДПС и ПП-ДБ
Еуфорията винаги спихва. Доколко след 3 месеца ПБ ще бъде в добро състояние, няма как да...
06.06 | 17:00
Най-четени
-
Гълъб Донев: Няма пари в хазната в момента
Ние имаме 76% разходи за заплати и само 24% за инвестиции, заяви вицепремиерът и министър на...
06.06 | 11:00
-
Минута е деляла автобуса от пламъци: Пожарникари предотвратили по-голяма трагедия
Прокуратурата предлага за награда огнеборците, спасили пътниците от автобуса
06.06 | 12:58
-
Владислав Горанов: Наследството на ГЕРБ от последните 11 месеца се свежда до Шенген и Еврозоната
Голямото харчене не изключва корупцията, но "голямото харчене за пенсии и заплати няма как да...
06.06 | 10:20
-
AI може да се превърне в нова заплаха за планетата, предупреждава ООН
До 2030 г. AI може да удвои потреблението си на електроенергия, а нуждите от вода за охлаждане...
06.06 | 11:46