Радиоактивна вода от „Фукушима“ продължава да изтича в океана 04.04 | 10:32

Двата опита за спиране на теча са се оказали неуспешни

От Нели Минчева

Работниците от авариралата атомна централа "Фукушима 1" използваха в понеделник бял оцветител, за да открият източника на изтичане на радиоактивна вода в океана, съобщава АФП.

Опитите да се спре изтичането се случват на фона на все по-засилващите се тревоги на японските предприемачи след земетресението от 11 март и последвалото разрушително цунами.

Япония освен това даде да се разбере, че природните бедствия в североизточната част на страната и аварията на атомната централа може да имат влияние върху климатичната политика на държавата и да доведат до намаляване на изхвърляните парникови газове.

Повече от три седмици след трагедията все още има само предварителни данни за причинените жертви и щети. Към момента от полицията смятат, че загиналите са 12 157 души, а изчезналите – близо 15 500.

Усилията на работниците във "Фукушима 1" да се справят с прегряващите реактори и заливането на тези реактори с вода предизвикаха големи наводнения в сградите на атомната централа и в подземните ѝ галерии, като част от замърсената с висока степен на радиоактивност вода не спира да се излизва в океана.

Засега е открито пропукване в една от системите на втори реактор, откъдето е видно, че има изтичане на вода. През уикенда бяха направени два опита за запушване на теча, съобщава АФП, уточнявайки, че тези опити са се оказали неуспешни.

"Няма значителна промяна в обема на теча. Не успяхме да спрем притока на вода", признават от компанията оператор на "Фукушима".

И докато напрежението около кризисната дейност край централата остава все така голямо, се засилват и опасенията на японския бизнес за влиянието на катастрофата върху икономиката.

Според публикувани данни в понеделник от Японската централна банка доверието на големите японски компании в икономическата ситуация през тримесечието април – юни е паднало до -2 пункта спрямо +3 пункта преди трагедията.

Заместник-министърът по въпросите на околната среда Хидеки Минамикава пък намекна, че серията от катастрофи за страната му може да повлияе върху държавната политика относно климата, пише агенцията.

"Твърде е рано да се оценява въздействието от скорошните развития върху предлагането и търсенето на електричество, върху японската икономика като цяло или върху нашите политики в областта на климатичните промени в бъдеще", заяви в неделя Минамикава.

"Това, което е ясно, е, че японското правителство първо трябва да се концентрира върху незабавните усилия да поеме наново контрол над повредената ядрена централа", допълва той.

Водещи

Най-четени