Разселването в ЕС на имигрантите в Гърция и Италия остава доброволно 21.07 | 10:35
България ще приеме 500 души
Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи реши снощи разселването на имигрантите от Еритрея и Сирия, пристигнали в Гърция и Италия, да остане на доброволна основа. Това се посочва в изготвения тази нощ документ.
Съветът намалява бройката на подлежащите на разселване сирийци и еритрейци от 40 000, както предложи през май Европейската комисия, на 32 256 души за срок от две години.
Решено е вместо 20 000 мигранти, търсещи бежански статут и приети в държави извън ЕС, да бъдат разселени 22 504 души. Разселените трябва да отговарят на определението "очевидно нуждаещи се от международна закрила". Предвижда се разселването на всички 62 504 мигранти от двете категории да започне от октомври.
Както БТА съобщи, България ще приеме 500 души, вместо 788, както предложи първоначално ЕК. От тях 450 души ще бъдат сирийци и еритрейци, пристигнали след април в Италия и Гърция, а останалите 50 ще бъдат от приетите в държави извън ЕС.
Великобритания, Ирландия и Дания имат право да не участват в схемите за разселване. Въпреки това Великобритания ще приеме 2200 души, пристигнали в държави извън ЕС, а Дания - 1000, но няма да участват в разселването на пристигналите в Италия и Гърция.
Ирландия няма да се възползва от правото си на отстъпки и ще подслони 520 души, пристигнали в страни извън ЕС и 600, приети в Италия и Гърция.
Унгария е единствената държава в ЕС, която няма да приеме нито един чужденец от двете схеми. Австрия е единствената, която, въпреки че не разполага с право на отстъпки, няма да приеме нито един чужденец, пристигнал в Италия и Гърция, а ще подслони 1900 души, заселили се временно извън ЕС.
От квотите за еритрейци и сирийци, дошли в Гърция и Италия, най-много ще бъдат разселените в Германия (10 500). Норвегия поема най-много от бежанците, пристигнали в държави извън ЕС - 3500 души.
С решението се настоява всички в ЕС да признаят статут на "сигурни държави" за Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия. Гражданите, произхождащи от "сигурни държави", нямат право на бежански статут в ЕС.
Водещи
-
Заради липсата на ток жители на Троянско се събраха на протест
Затова жители от общината се събраха пред офиса на енергодружеството в Троян, за да попитат...
28.12 | 18:00
-
И това доживяхме! Бедните вече ходят да празнуват в Гърция
Cpeд нaй-cĸъпитe oфepти e тaзи зa пpeзидeнтcĸи aпapтaмeнт нa 5-звeздeн xoтeл в Бypгac нa...
28.12 | 17:40
-
Народно поверие гласи: Ако днес цялото ви семейство си пожелае нещо, то ще се сбъдне
Празничните дни и народни поверия не приключват с Коледа
28.12 | 17:20
-
Задълбочава се кризата с личните лекари
Броят им у нас продължава да намалява, а натоварването върху тях расте, става известно от...
28.12 | 17:00
Най-четени
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Не само в България обичат кисело зеле
И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле...
28.12 | 09:40
-
АБВ за вписването на втора православна църква: Поставя се началото на нов разкол
В позицията си от АБВ припомнят първия опит за намеса в църковните дела по времето на...
28.12 | 13:59