Рак на щитовидната жлеза порази 18 японски деца 21.08 | 17:00
Вероятната причина е радиацията след аварията на АЕЦ "Фукушима 1"
Изследване на децата в японската префектура Фукушима е установило 18 случая на рак на щитовидната жлеза, съобщи тв каналът NHK. Лекарите подозират същата диагноза при още 25 деца.
Членовете на медицинската комисия засега не могат да кажат с точност дали аварията в АЕЦ "Фукушима 1" е причина за нарастването на случаите на заболяване.
По разпореждане на властите лекарите провеждат в префектура Фукушима изследване на около 360 000 жители на възраст до 18 години. Към края на юли медиците са прегледали около 210 000 пациенти.
АЕЦ "Фукушима 1", разположена на брега на Тихия океан и въведена в експлоатация през 1982 г., пострада сериозно в резултат на силното цунами, предизвикано от силното земетресение край бреговете на Япония на 11 март 2011 г. В резултат на стихийното бедствие загинаха почти 16 000 души.
Цунамито предизвика отказ на системата за охлаждане на АЕЦ-а и три от общо шестте реактора прегряха, а системата за охлаждане се оказа източена. За да охладят енергоблоковете и хранилищата на отработеното ядрено гориво, японските власти заливаха станцията първоначално с морска, а след това с прясна вода и провокираха изтичането на радиоактивни вещества в Тихия океан.
Аварията на "Фукушима 1" стана най-голямата в историята на японските АЕЦ и най-сериозният инцидент в световната атомна енергетика след аварията в Чернобил.
В края на юли т.г. компанията TEPCO потвърди официално, че изтичането от територията на АЕЦ в Световния океан продължава. През март, април и юни 2013 г. на АЕЦ "Фукушима 1" се случиха няколко инцидента с изтичане на радиоактивна вода и прекъсване в електроснабдяването.
Тази седмица TEPCO обяви за изтичането на около 300 тона радиоактивна вода от резервоарите, разположени до станцията. Експертите на компанията оцениха концентрацията на радиоактивни вещества на 80 млн. бакерела на литър при норма 30 бакерела на литър. По предварителни данни във водата се съдържа радионуклид стронций-90 с период на разпад 28,8 години.
В сряда стана известно, че японското управление по атомна енергетика (Nuclear Regulation Authority, NRA) може да повиши статуса на инцидента на "Фукушима 1" до трето ниво по Международната скала за ядрени събития INES (International Nuclear and Radiological Event Scale).
Към третата категория се отнасят сериозни инциденти на атомни обекти, в резултат на които в околната среда попада значително количество радиоактивни вещества, настъпва сериозно облъчване на персонала на обекта и разпространяване на радиоактивност.
Засега на събитията във "Фукушима 1" е даден първи номер по скалата INES. Към тази категория се отнасят аномални ситуации, излизащи извън пределите на нормалната експлоатация на ядрени обекти, припомня Интерфакс.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00