Референдум решава дали Гърция остава в еврозоната?* 20.09 | 09:53

Папандреу обмисля да се допита до гражданите дали Гърция да излезе от еврозоната

От iNews.bg

Под натиска на кредиторите и негодуващите граждани премиерът на Гърция Георгиос Папандреу обмисля възможността да свика референдум по въпроса дали страната да остане в еврозоната и там да се бори с дълговата криза или да се откаже от единната европейска валута, съобщи гръцкият вестник "Катимерини".

Папандреу се надява, че резултатът от подобен референдум би се равнявал на нов мандат за социалистическия му кабинет, за да продължи със строгите икономически и социални мерки, наложени от международните кредитори – Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.

Доказателство за обмисляния от премиера ход е внесеният вчера в парламента законопроект, утъпкващ пътя за евентуален референдум.

Законопроектът, който предстои да бъде обсъден в близките дни, предвижда два типа референдуми – единият по важни национални въпроси, свързани с външната политика или отбраната, както и по всякакви други въпроси, отнасящи се до икономиката, обществения и политическия живот, а другият се отнася до гласувани законопроекти, които уреждат важни социални въпроси, с изключение на бюджетните.

Резултатът и от двата референдума е ангажиращ за правителството, при положение, че е участвал определен брой гласоподаватели (минимум 50%).

Със задълбочаване на дълговата криза в Гърция все по-често се чува въпросът дали страната не трябва да излезе от еврозоната и какъв ефект би имало това върху нея.

Според канцлера на Германия Ангела Меркел излизането на Гърция от еврозоната трябва да се избегне на всяка цена, тъй като ще предизвика "ефекта на доминото".

"Във валутен съюз със 17 членове можем да имаме стабилно евро, само ако се предпазим от хаотични процеси. Наш основен приоритет е да предпазим зоната от неконтролиран фалит, защото той няма да засегне само Гърция. Много висока е опасността да "удари" още много страни", категорична беше Меркел.

Гърция беше приета в еврозоната на 1 януари 2001 г., която днес включва 17 страни: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Холандия. Монако, Сан Марино и Ватикана, също са включени в зоната, въпреки че не са членки на ЕС.

Пред Reuters днес заместник-говорителят на правителството Ангелос Толкас опроверга информацията, че се обмисля провеждане на референдум във връзка с излизането или оставането на Гърция в еврозоната. 

____________

* Актуализирана информация към 11:43 часа.

Водещи

Най-четени