Решено! Великобритания напуска общия пазар и митническия съюз на ЕС 18.06 | 18:00
Лондон ще поиска от Брюксел дълъг преходен период, за да се адаптира британският бизнес

Британският министър на финансите Филип Хамънд потвърди, че Обединеното кралство ще напусне единния пазар и митническия съюз на ЕС, когато завършат преговорите за Брекзит, пише "Файненшъл таймс".
Докато Великобритания се подготвя да започне официални преговори с ЕС в Брюксел в понеделник, Хамънд заяви ясно, че иска Великобритания да настоява за значителен преходен период, за да се позволи на британския бизнес да се адаптира след напускането на единния пазар и митническия съюз след Брекзит през 2019 г.
Но по време на първата си медийна изява от парламентарните избори на 8 юни Хамънд подчерта, че няма да има оттегляне от принципите за предстоящите преговори с ЕС от обявените от Тереза Мей по време на нейна реч през януари и в писмото й за задействане на член 50 от Лисабонския договор.
"Напускаме ЕС и тъй като ние напускаме ЕС, ние ще излезем и от единния пазар, в същото време ще напуснем и митническия съюз", каза министърът пред Би Би Си.
По думите му Брекзит означава, че Лондон определено ще напусне единния пазар. Но той подчерта, че Обединеното кралство трябва да избегне "падане от скалата", когато настъпи моментът.
Първоначалното желание на правителството на Тереза Мей беше след Брекзит страната да остане в единния европийски пазар и в митническия съюз.
Междувременно британското правителство обяви, че планира да удължи парламентарната сесия с две години от обикновено една година, за да отдели повече време за прокарване на законодателството за Брекзит, съобщават ДПА и АП. Това съобщи късно вчера председателят на Камарата на общините Андреа Лийдсъм.
По думите й законодателният орган ще се нуждае от повече време за изменение на законодателството, включително и за прокарването на "Големия закон за анулиране", който е свързан с превръщането на съществуващото европейско законодателство в британско.
Преговорите с Брюксел за Брекзит се очаква да започнат в понеделник.
Водещи
-
Президентът: Държавата е безпомощна срещу покачването на цените
"Дори "Политико" днес описва механизмите, с които кабинетът понижава изкуствено инфлацията,...
20.06 | 20:16
-
На осмия ден от войната Иран изстреля нова серия ракети срещу Израел
„Виждате кадри от небето над окупираните територии при пристигането на иранските ракети“, каза...
20.06 | 17:59
-
От днес се възобновява движението в локалното платно на бул. „Цариградско шосе“ при Окръжна болница в София 2
По думите на Найденов, ремонтните дейности са извършени за под два месеца.
20.06 | 17:20
-
България е на второ място в ЕС по качество на водите за къпане за сезон 2024 г.,
Според доклада 97,9% от изследваните водоеми в страната са с "отлично" качество – резултат,...
20.06 | 16:59
Най-четени
-
Левон Хампарцумян: Предлагам като свърши тази история с еврото, данъчните да започнат да си гледат работата
Пазарът се саморегулира
20.06 | 11:30
-
Даниел Митов обяви какъв е планът на МВР за въвеждането на еврото у нас по време на Национална дискусия
Той включва съвкупност от дейности за защита на финансовата система и обществото в периода на...
20.06 | 10:45
-
Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти
Министър Дилов: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение...
20.06 | 15:15
-
НАП съобщиха, че само за периода между 3-17 юни някои стоки, например млечните продукти, са поскъпнали с между 5 и 25%. 2
Цената в магазина зависи и от качество и други фактори.
20.06 | 11:00