Риск от епидемии грози наводнените райони в Западните Балкани 20.05 | 18:15

Труповете на удавили се животни може да предизвикат бактериологично замърсяване

От iNews.bg

Освен опустошителните наводнения, които отнеха живота на десетки хора, Западните Балкани са застрашени от ново бедствие. Тоновете трупове на удавени животни представляват опасност за здравето, предаде AP.

Ферма близо до северния босненски град Шамац съобщи, че е изгубила 450 от петстотинте си крави. Очевидци разказват, че водите в някои райони са се повишили за часове, заливайки дворове и къщи, и в много случаи фермерите не са имали време да пуснат животните, за да се опитат сами да се спасят с плуване.

"Има тонове умрели животни, които трябва да ликвидираме", каза сръбският премиер Александър Вучич на заседание на правителството.

Сръбската ветеринарна инспекция съобщи, че досега в страната са унищожени 140 тона трупове на животни, като предупреди гражданите да не се наемат сами да се справят с този проблем, а да чакат ветеринарните екипи, които извозват труповете със специални коли до екарисажите и извършват дезинфекция на терена, предаде Танюг.

По молба на босненските власти Сърбия се е съгласила да приеме за изгаряне и животински трупове от Босна и Херцеговина. Макар че законът забранява вноса на трупове на животни, които се смятат за отпадък първа категория, правителството е одобрило приемането им заради извънредната ситуация в региона, която създава опасност както за Босна и Херцеговина, така и за съседна Сърбия.

Огромните количества валежи и непрекъснатата влажност на листата и другите части на растенията създават и опасност от развитие на различни болести по растенията, които могат да се разраснат до епидемии, предупредиха агрометеоролозите.

Допълнителен риск създава и обстоятелството, че в момента няма достъп до засегнатите земеделски площи за прилагане на мерки за растителна защита. Застрашени са всички видове културни растения, особено плодните дървета.

Сръбското министерство на земеделието предупреди селските стопани да не берат плодове и да не ги използват за ядене, докато водите от наводненията не се оттеглят напълно. Министерството препоръча да не се използват и храни от хамбари, които са били в контакт с водите, заради опасност от бактериологично и химическо замърсяване.

Сърбия и Босна и Херцеговина призоваха за международна помощ, като изтъкнаха, че щетите от наводненията вероятно ще се измерват в милиарди. И двете страни все още не са се възстановили напълно от войните през 90-те години, които отнеха живота на около 100 000 души и оставиха милиони хора без дом, допълва БТА.

Водещи

Най-четени