Румъния разчита на Брекзит да си върне избягалите медици 28.04 | 17:50
Част от тях виждат и перспективи за подобряване на положението в родината им
За разлика от повечето страни от ЕС, в Румъния има надежда за поне един положителен страничен ефект от Брекзит: румънските здравни работници във Великобритания да се завърнат, както и да намалеят онези, които напускат родината си. Това може да облекчи недостига на работна ръка в болниците в страната, разказва агенция "Франс прес", предадоха БГНЕС и БНТ.
"Мислех, че ще бъда по-полезен в Румъния," казва 37-годишният неврохирург Хоратиу Йоани, който се върна от Великобритания преди две години, когато мъчителният процес на напускане на ЕС е бил в ранната си фаза. Той е работил в британски болници в продължение на осем години и след завръщането си в Румъния извършва сложни операции в Букурещ.
Йоани казва пред АФП, че сред по-младите му колеги "дискусиите за напускане са по-редки от преди".
Студентката по медицина Каталина Бамфорд се съгласява. "Много хора от моето поколение са решили да се върнат в Румъния," казва 23-годишната жена, добавяйки, че много хора виждат признаци за подобряване на перспективите за кариера у дома.
Водещи
-
Шефката на НДК отвърна на Евтим Милошев
Адрияна Петкова обвини Министерството на културата в манипулация
05.06 | 21:00
-
Илко Семерджиев: Мандатът на "Прогресивна България" е реформаторски
Никой не може да спре ПБ, ако решат да правят реформи, изтъкна бившият здравен министър
05.06 | 20:45
-
Кьовеши: Забавянето на процедурите в България ще има негативно отражение върху работата на Европейската прокуратура
Тя разговаря с министър Николай Найденов
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Какво точно пише в черния списък с препоръки за България?
От нагласените поръчки и вечните мандати във ВСС до капана на плоския данък – всичко зад...
05.06 | 13:21
-
ДБ искат да бъде освободен зам-шефът на НЗОК
Това каза депутатът от "Демогратична България" Ивайло Мирчев.
05.06 | 10:45
-
Премиерът Радев: Над 2,2 млрд. евро скрити разходи изплуват от предишни години
Вучич обеща съдействие за екстрадицията на Мавродиев
05.06 | 15:10
-
Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината
Тенденцията следва рекордните резултати от предходните две години, като само през 2025 г.
05.06 | 12:45