Русия все по-разочарована от Тръмп и от избора му на "ястреб" за посланик 10.03 | 14:44
Американският президент се е обградил от враждебни и антируски настроени хора, какъвто бил и Джон Хънтсман

Намерението на администрацията на Доналд Тръмп да изпрати Джон Хънтсман за посланик на САЩ в Русия предизвикаха притеснения в Москва, съобщи Ройтерс. Руски официални лица отбелязаха, че Хънтсман е "ястреб", а прокремълските медии припомниха, че той е известен с враждебната си риторика по адрес на Русия.
Служител от администрацията на президента Тръмп съобщи в сряда, че Хънтсман, който е бил кандидат за президент на републиканците и посланик в Китай и Сингапур, е приел предложението на Тръмп да представлява САЩ в Москва. Номинацията му обаче трябва да бъде утвърдена от Сената.
Руско-американските отношения в момента са в най-ниската си точка след Студената война след събитията в Украйна и обвиненията за хакерски атаки и руска намеса в изборите в САЩ. Руските власти следят за признаци докъде могат да се сринат, посочва Ройтерс.
"Изборът за посланик в Москва е много показателен", заяви руският сенатор Алексей Пушков, който преди изразяваше надежда, че при Тръмп отношенията между двете страни ще се подобрят.
"Хънтсман оглавяваше Атлантическия съвет, където острите критики срещу Русия са се превърнали в норма. Той определено не е гълъб", отбеляза руският политик.
Според него американският президент "се е обградил главно с хора, които не искат подобряване на отношенията". И предупреждава: "Това ще направи намирането на допирни точки изключително трудно."
Ройтерс коментира, че поредно разочарование за Москва вероятно е съобщението, че Тръмп е предложил длъжността висш съветник по въпросите за Русия в Съвета за национална сигурност - Фиона Хил, учен и водеща критичка на руския президент Владимир Путин.
Комунистическият лидер Генадий Зюганов насочи вниманието на последователите си в социалните медии към статия, в която Хънтсман е описан като политик, мразещ Русия. В нея се припомнят негови думи, че изграждане на по-добри отношения с Москва би означавало Вашингтон да загърби липсата на демокрация и незачитането на човешките права в Русия. Цитиран е и негов коментар от 2012 г. по повод политиката на Обама за "рестартиране" на връзките с Москва, която Хънтсман оприличи на "Потьомкинско село".
Реакцията на Кремъл беше по-предпазлива. Говорителят на Путин - Дмитрий Песков каза, че Москва би приветствала всеки посланик, който е "убеден привърженик" на идеята за установяване на диалог с Русия.
Тази предпазливост показа колко Кремъл е снижил очакванията си за сближаване, откакто руският парламент избухна в бурни овации след новината за изборната победа на Доналд Тръмп, отбелязва Ройтерс.
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00
-
Волгин: Днес отменят референдума, утре ще отменят и изборите
Искаме хората да бъдат питани! Въпросът не е за еврото, а за демокрацията, заяви...
17.05 | 16:00