Русия и Полша пред нова криза 12.01 | 20:56
Качински определи като "насмешка над Полша" доклада за катастрофата край Смоленск
Ярослав Качински, братът близнак на загиналия при самолетна катастрофа полски президент Лех Качински, определи окончателния доклад на Международната авиационна комитет (МАК) за инцидент като "насмешка над Полша".
Днес официално бе представен докладът, според който вината за катастрофата на правителствения Ту-154 край Смоленск пред април 2010 година е на действията на екипажа.
МАК бе учреден през 1991 година от 12 държави от бившия СССР и в неговите правомощия влизат разследването на авиационни катастрофи.
Според изводите по врме на полета екипажът на президентския самолет нееднократно е получавал информация за невъзможността за кацане на летището в Смоленск, но независимо от това пилотите са решили да не използват резервно летище.
По думите на председателя на МАК Татяна Анодина именно това решение е било началото на събитията довели до катастрофата.
Още преди седмици полски политици предупредиха, че страната им не може да приеме доклада на МАК и че остават твърде много открити въпроси.
Днес братът на президента Качински, който е също и бивш премиер, коментира едно от доказателствата, на които се опира доклада на МАК, а именно думите на Алексй Морозов, че:
"Използването на фразата "Той ще се вбеси" е доказателство за това, че екипажът се е намирал в психологически трудна ситуация. Ясно е, че при приземяване на друго летище командирът на полета е окачвал негативна реакция от най-важния пътник".
"Ако някой приеме руския доклад сериозно, ще излезе, че екипажът и някой от пътниците са били група самоубийци. Мога да ви уверя, че нито пилотите, нито брат ми искаха да се самоубиват. Този доклад се основава на спекулации", посочва Качински, цитиран от БиБиСи.
Той разкритикува и поведението на премиера Доналд Туск, който не е използвал всички възможности, за да се включи пълноценно Полша в разследването.
Според бившия премиер не пилотите, а диспечерите на летището взимат решението за кацане – и по този въпрос няма съмнение.
Реакцията на Качински съвпада по тон с реакцията като цяло на упрваниците в полша. Премиерът Туск прекъсна отпуската си и се върна във Варшава. Също остро изказване на прави и представителят на Полша в МАК.
Президентският Ту-154 се разби на 10 април 2010 година край Смоленск. Заедно със президента Качински и съпругата му, на борда бяха и близо 100 висши политически и духовни деятели, както и военния елит на Полша. Делегацията щеше да вземе участие във възпоменателните мероприятия в памет на загиналите край Катин – друга трагична част от историята на Полша, която също обтяга отношенията й с Русия.
Водещи
-
Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици
Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той
18.01 | 18:02