Русия отпразнува с внушителен парад Деня на победата 09.05 | 11:30
Путин оставя на поколенията една свободна и процъфтяваща страна
"Русия прави всичко, за да не посемее никой никога да започне отново война". Това заяви президентът на Русия Владимир Путин в речта си на традиционния военен парад по случай Деня на победата, съобщава ИТАР-ТАСС. Държавният глава подчерта, че страната му помни трагедията на войната, затова тя прави всичкo, за да не бъдат застрашени децата, домовете, земята й.
"Ние винаги ще помним, че именно Русия, Съветският съюз срина човеконенавистния режим на фашизма", каза още Путин. По думите му победата през май 1945 г. е утвърдила съществуванието без война.
Президентът напомни, че предците им "винаги се успявали да побеждават" и тази традиция трябва да се превърне в пример за младото поколение, за да защитават и суверенитета и интересите на родината.
"Ние сме длъжни да оправдаем надеждите на нашите велики деди и отци. Задължени сме да победим всички трудности и да преминем всички прегради и да оставим на нашите деца процъфтяваща, свободна и силна Русия", добави още държавният глава.
В тържествения парад взеха участие 11 000 войници и офицери. На чело на парада беше главнокомандващият на сухопътните войски генерал-полковник Владимир Чиркин.
Началото му беше дадено с тържественото изнасяне на знамето на Руската федерация и на флага на победата.
На официалната трибуна, освен президентът, бяха премиерът Дмитрий Медведев, ветерани от войната.
По време на церемонията бяха изпълнени шест бойни марша.
Първи в парада минаха десет редици от по 20 войници от сухопътните войски. По традиция зад тях беше ротата на барабанчиците от Московското военно музикално училище.
След тях под звуците на "Прощаването на славянката" преминаха знаменосците, които носеха знамената на федерацията, на победата, на въоръжените сили и на почетните караули на три вида военни сили.
След това дойде ред на възпитаниците на Суворовското и Нахимовсокото училища, казахските кадети.
Пешаците бяха последвани от военната техника. Бойната сила на страната беше представена от бронетранспортьори "Тигър", танкове, самоходни артилерийски установки.
За 12 минути по Червения площад преминаха 101 единици военна техника.
Особено зрелищна беше появата на 68 самолета и вертолета от военновъздушните сили на Русия.
17 групи представиха уникално авиационно шоу. То беше открито от вертолети, кръжащи над площада в колона, в опасна близост един до друг. Скоростта на летенето им беше около 100 км в час.
След тях се появиха три самолета "Ил – 76", движещите се във веобразна форма.
Водещи
-
ЕЦБ: Обществената подкрепа за еврото в България остава сравнително ниска
В доклад на финансовата институция се посочва, че България е влязла в еврозоната с висока...
15.01 | 21:00
-
ЕК одобри националния план за отбрана на България
Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми
15.01 | 20:45
-
Арестуваха сина на Атанас Бобоков с наркотици в Пампорово
Това е вторият сблъсък със закона за Божидар Бобоков в рамките на последните 60 дни
15.01 | 20:30
-
Нова ледена вълна обхваща България
Арктически студ сваля температурите до -12°С, чакат ни сняг и поледици
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Кристо от Испания, който е почти адаш и копие на Камата, стана любимец на аудиторията
Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с...
15.01 | 12:15
-
Ерата на досадните екостикери, които години наред "украсяваха" предните стъкла на българските автомобили, приключи
Край на "лобистката схема"
15.01 | 11:30