Русия постави ултиматум на Украйна 23.02 | 10:41
До съставянето на новото правителство държавата няма право да използва обещаните от Москва еврооблигации
Русия ще вземе решение за отпускане на извънреден транш от финансова помощ за Украйна, след като в Киев бъде съставено ново правителство, заяви руският финансов министър Антон Силуанов, предаде ИТАР-ТАСС.
Обещаните украински държавни облигации на стойност 2 млрд. долара ще бъдат получени едва тогава, когато се създаде стабилна политическа ситуация. Според финансовия министър Русия се нуждае от отговор с кое правителство ще си сътрудничи и в какъв състав ще бъде новият кабинет.
В края на миналата година Русия взе решение да вложи в украински еврооблигации до 15 млрд. долара. Скоро след това бе закупен първият транш на стойност 3 млрд. долара.
Режимът на президента Виктор Янукович, който беше освободен от длъжност с решение на Върховната Рада в събота, бе близък до Москва. Решението му да не подпише Споразумение за асоцииране с Европейския съюз в края на миналата година, а вместо това да се сближи с Русия, предизвика мащабните граждански протести и свалянето му от поста, след като те бяха окървавени.
На 22 февруари парламентът на Украйна гласува отстраняването на Янукович и прие закон, с който стана възможно освобождаването на бившия премиер Юлия Тимошенко от затвора.
След връщането на старата Конституция от 2004 г. бяха насрочени и предсрочни президентски избори за 25 май, когато държавите членки на ЕС ще гласуват за Европейски парламент.
Междувременно депутати от партията "Свобода" в украинския парламент внесоха проекторезолюция за произвеждане на избори за Общински съвет и за кмет на Киев на 25 май, едновременно с предсрочните избори на президент, съобщи на сайта си Върховната Рада.
Водещи
-
Тол камерите следят за скоростта в нови 6 отсечки в Русе, Велико Търново и Габрово
Нови участъци в Русенска област
24.10 | 17:57
-
България и Виетнам подписаха осем двустранни споразумения
Киберсигурност и борба с престъпленията
24.10 | 17:20
-
Водният режим в Плевен остава в сила
От РЗИ постъпват доклади, ежеседмично се правят анализи на качеството на водата. Водата е...
24.10 | 16:45
Най-четени
-
Промяна при пенсионирането на военните
Поправката е предложена от Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС), Станислав Анастасов ("ДПС-Ново начало"),...
24.10 | 12:15
-
Евродепутатите се съгласиха да спре сезонната смяна на часа
Съветът на ЕС бави решението
24.10 | 13:15