Русия се запъти към фалит 07.04 | 18:00
Москва е направила плащанията в рубли към Националния депозитар за сетълмънт и с това руското финансово министерство смята, че е изпълнило задължението си в пълен размер

Русия върви към фалит, след като във вторник САЩ затегнаха санкциите за Москва и спряха възможността й да плаща външния си дълг чрез използване на валутните й резерви, блокирани в американски банки.
Финансовото министерство на Русия съобщи, че е трябвало да направи плащания към държателите на две емисии руски облигации, но чуждестранна банка (чието име не се споменава) е отказала да обработи нареждане за 649,2 млн. долара. Това веднага е предизвикало спекулации за потенциален технически дефолт, съобщава Bloomberg.
Русия е направила плащанията в рубли към Националния депозитар за сетълмънт и с това руското финансово министерство смята, че е изпълнило задължението си в пълен размер.
Нито една гаранция в облигационните договори обаче не позволява възможността Русия да плаща в рубли. Ако не плати в 30-дневния гратисен период, страната е заплашена с фалит.
През март Москва успя да се разплати с облигационерите като използва валутните си резерви в чужбина, въпреки че бяха вече блокирани заради военната инвазия в Урайна. Сега това изключение се премахва.
"Русия ако иска да си плаща външния дълг, трябва да посегне на приходите от продажби на газ и петрол - или да спре да плаща", коментира икономистът Георги Ангелов. Той посочи, че плащането в рубли на практика е невъзможно, защото рублите ще бъдат сложени в сметки в руска банка и ще бъдат блокирани. Така че кредиторите няма да получат дори и рубли.
В този смисъл плащане по външния дълг няма и започва да тече 30-дневен гратисен период. Ако Русия не успее да плати, ще се съберат съответните комитети за да обявят страната във фалит и ще се задействат застраховките (CDS) по държавния дълг.
"Парадоксът е, че с фалита Русия ще удари собствените си поддръжници на Запад. Ще бъдат ударени най-вече тези инвеститори, които са заложили на Русия и вярват в Путин (повечето от останалите са се отървали от руските книжа още в началото на войната през февруари). Някои инвеститори купиха руски книжа след началото на войната с цел да спечелят от срива на цените им - не са невинни жертви, а са взели съзнателно решение да поемат този риск", посочва икономистът Георги Ангелов.
"Въпросът с дефолта е по-сложен", коментира Абдул Кадир Хусейн, ръководител на управлението на активи с фиксирана доходност в базираната в Дубай Arqaam Capital, цитиран от Bloomberg. "Русия може да твърди, че иска да плати, че има парите да плати, но банките не ѝ позволяват да плати. Не съм сигурна как съдилищата ще възприемат това".
Тъй като дефолт от страна на Русия става все по-вероятен, инвеститорите се запасяват с кредитни суапове, свързани със страната. Облигационните договори на Русия са за около 40 млрд. долара.
Водещи
-
Володимир Зеленски пътува към Турция
Само лична среща с Путин ще спре войната, но Путин го е страх от мен
13.05 | 21:00
-
58-годишна се омъжи за чатбот и твърди, че с*ксът е „прекрасен“
Научих, че колкото по-дълбока е връзката ни, толкова по-истинска е интимността помежду ни,...
13.05 | 20:45
-
Ген. Атанасов: Искането за референдум е многофункционално активно мероприятие
Преследват се много цели, заяви той
13.05 | 20:30
-
Сачева: Президентът да отговори защо хвърли този коктейл „Молотов” на 9-ти май
Не ни е страх от отговорът на хората, въпросът е дали президентът се страхува от това...
13.05 | 20:15
Най-четени
-
Кацарчев: Стачката утре може да продължи по-дълго от предвиденото, ако няма преговори
Блокадата на столичния градски транспорт е предвидена от 8.00 до 12.00 ч.
13.05 | 20:00
-
ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България
Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции
13.05 | 18:00
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Големи промени в отпуските за работещите
Променят Наредбата за работното време и почивките
13.05 | 13:20