Русия твърдо решена да спре трибунал за падналия малайзийски самолет 29.07 | 15:21
Съветът за сигурност на ООН обсъжда създаването на институцията

Очаква се в сряда Русия да наложи вето по време на Съвета по сигурността към ООН на решението да се проведе международен съд, за да се установят виновните за падането на самолета на Малайзийските авиолинии над Украйна преди година.
Външните министри на Холандия, Австралия и Украйна ще изразят своите позиции по време на емоционална среща по повод годишнината от смъртта на 298-те души на борда на полет MH17. Това именно са и петте страни, които разследват случая.
Русия заяви позицията си срещу решението за международен съд по случая, като представи собствено предложение, в което се изисква справедливост за хората, причинили катастрофата, но без да се свиква межународен трибунал.
Руският посланик във Великобритания, Александър Яковленко пък заяви, че такова действие би значело ''сигурен начин да се политизира казуса, като се представи като заплаха за международната сигурност''.
Междувременно, британският външен министър Дейвид Ливингтън заяви позицията на своята страна за това, че трибуналът е крайно необходим, за да се осигури справедливостта за жертвите на инцидента.
''От фундаментално значение е да се осигури справедливост за всички невинни и затова ние силно подкрепяме свикването на международен трибунал, за да може отговорните да понесат своето наказание. Надяваме се да привлечем и силна международна подкрепа,'' допълни Лидингтън, цитиран от London Evening Standard.
Според Украйна и Запада, самолетът е бил ударен по време на въздушна атака извършена от руски войници или от подкрепяни от Русия сепаратисти на територията на Украйна. Русия отхвърли многократно подобни обвинения.
Водещи
-
Андрей Райчев: Няма фундаментална причина да се сбие светът
Натрупано огромно безадресно недоволство застрашава елита, смята социологът
13.09 | 18:00
-
Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол
Призивът американският държавен глава отправи в писмо до държавите от алианса
13.09 | 17:40
-
Михаил Константинов: Късно е за излизане на политическата сцена с нови проекти
Вот на недоверие и търсене на идеалния кандидат – какво предстои за страната на следващите...
13.09 | 17:20
-
Антиправителствен протест започна пред Народното събрание ВИДЕО
Той е свикан от партия "Възраждане" и няколко граждански организации
13.09 | 17:00
Най-четени
-
Борисов с остра критика към Любен Дилов-син (ВИДЕО)
Лидерът на ГЕРБ поздрави участниците в академия, организирана от младежката организация на...
13.09 | 10:40
-
Желязков: Този вот на недоверие е алманах на всички проблеми в съдебната система
По думите му, стои въпросът ще бъде ли допуснато разглеждането му в противоречие с...
13.09 | 13:00
-
Лорер: Правителството няма да падне - то е на малцинството, подкрпяно от ДПС-НН
Ние сме опозицията, която трябва да им напомня, че те не са сами, заяви депутатът от ПП-ДБ
13.09 | 12:20