Руската църква е за запазването на влиянието на Сръбската в С.Македония 21.02 | 15:00
Вселенският патриарх няма място в спора за статутът на Охридската архиепископия, казват от Москва

Руската православна църква /РПЦ/ се обяви за запазването на сръбското влияние в РС Македония. Дясната ръка на руския патриарх Кирил митрополит Иларион, председател на отдела за външни църковни отношения на Московската патриаршия, открито защити позициите на Сръбската православна църква /СПЦ/ по отношение на статута на МПЦ-Охридска архиепископия, пре.
"РПЦ е дълбоко убедена, че въпросът за статута на МПЦ-ОА трябва да се решава само между СПЦ и правослвната църква на РС Македония и Вселенският патриарх няма място в този спор. Промяната на позициите на Вартоломей под влиянието на политиците, от наша гледна точка, представлява каноническо престъпление и той ще отговаря пред Бога. Ако той се намесва в отношенията между СПЦ и МПЦ ще има подобни последствия”, каза митрополит Иларион пред проправителственото белградско издание "Новости”.
Митрополит Иларион подкрепи СПЦ и по отношение на Черна гора. Властите в Подгорица определят "СПЦ като инструмент на великосрбския хегемонизъм”.
БГНЕС припомня, че в началото на тази година Вселенският патриарх прие македонска правителствена делегация и публично призна, че въпросът за статута на МПЦ-ОА е поставен на дневен ред.
Преди два дни българският патриарх Неофит отново публично изрази подкрепата за "братята от Македония”.
Водещи
-
Политолог: Борисов ще трябва да си избере бряг между Радев и Пеевски
Първан Симеонов подчерта, че страната търпи сериозни щети от сегашната политическа ситуация –...
18.10 | 18:00
-
Свещеник с пророческо видение: Извънземен кораб ще посети Ватикана
НЛО-то щяло да се движи над океана и от него щели да излизат малки корабчета
18.10 | 17:38
-
Москва: Твърде е рано за преговори с България за прелитане на самолета на Путин към Будапеща
Единият възможен въздушен маршрут е и над нашата страна
18.10 | 17:00
Най-четени
-
След срещата Тръмп - Зеленски: "Томахоук" за Украйна - под въпрос
"Даването на Украйна на "Томахоук" ще означава по-голяма ескалация и много лоши неща могат да...
18.10 | 09:45
-
В Пловдив обраха доброволци, спасявали хора в Елените
Посегателството е станало в Спасителен клуб за бъдеще
18.10 | 12:00
-
Омбудсманът настоява за незабавно спиране на застрояването и защита на Боянското блато
Велислава Делчева сезира кмета на София Васил Терзиев
18.10 | 15:00