Руски връзки и конфликт на интереси затягат примката около Тръмп 15.06 | 12:33

Спецпрокурор разследва президента, 190 сенатори внесоха иск срещу него, а рейтингът му пропада

От iNews.bg

Повече от 190 американски законодатели демократи внесоха иск срещу президента на САЩ Доналд Тръмп по обвинение в нарушение на основния закон на страната, предава БГНЕС. Делото е заведено във Вашингтон.

В исковата молба се посочва, че след встъпването си в длъжност Тръмп продължава да получава пари чрез фирмите си от правителства на други държави и нарушава конституцията. Ищтците изтъкват, че републиканецът Тръмп е запазил собствеността си върху компаниите и за да избегне конфликт на интереси, е прехвърлил управлението им на тръстове, оглавявани от синовете му. 

По-рано аналогичен иск подадоха и прокурорите на щата Мериленд и федерален окръг Колумбия. Сходен иск се разглежда от съд в Ню Йорк, в който ищец е обществената организация "Граждани за отговорност и етика във Вашингтон” (Citizens for Responsibility and Ethics in Washington, CREW), която обединява юристи и експерти по професионална етика. 

Американският президент Доналд Тръмп е разследван от специалния прокурор Робърт Мълър за възпрепятстване на правосъдието, съобщава в същото време "Вашингтон пост”. Цитирайки неназовани източници, вестникът посочва, че трима висши представители от разузнаването са се съгласили да бъдат разпитани от екипа на специалния прокурор.

Адвокатите на Тръмп веднага отхвърлиха публикацията на "Вашингтон пост” и нарекоха изтичането на информацията "възмутително".

Разследват президента за възпрепястване на правосъдието

Специалният прокурор по разследването за руска намеса в изборите на САЩ е започнал разследване на президента Доналд Тръмп за възпрепятстване на правосъдието, предадоха в. "Вашингтон пост" и няколко други американски издания, цитирани от Дневник. Според публикациите то започнало няколко дни след уволнението на бившия директор на контраразузнаването Джеймс Коми.

В момента разследването се води от Робърт Мюлър, който беше назначен като специален прокурор, упражняващ надзор върху работата на Федералното бюро за разследване по твърденията за връзки между предизборния щаб на Тръмп и Русия.

Миналата седмица по време на изслушването си пред комисията по разузнаването към Сената уволнения от Тръмп бивш шеф на ФБР Джемс Коми обяви, че според него президентът се е опитал да възпрепятства "руското разследване" чрез отстраняването му.

По думите на Коми държавният глава му казал, че очаква лоялност от него и че се надява разследването срещу бившия съветник за национална сигурност Майкъл Флин да бъде прекратено. Коми даде показанията си пред Сената под клетва.

Очаква се високопоставени представители на службите да бъдат разпитани за това дали Тръмп е опитал да приключи разследване срещу Флин.

Свидетелите срещу Тръмп

"Вашингтон пост", като се позовава на петима източници, пожелали да запазят анонимност, твърди, че сред тях са номинираният от Тръмп директор на националното разузнаване Дан Коутс (който контролира дейността на шестнайсетте служби в САЩ), шефът на Агенцията за национална сигурност (NSA) Майк Роджърс и бившият зам.-директор на агенцията Ричард Леджет.

Според изданието е възможно те да бъдат интервюирани още тази седмица. Малко след "Вашингтон пост" за случая писаха и "Ню Йорк таймс" и "Уолстрийт джърнъл", като цитираха собствени източници.

От екипа за правна помощ на Тръмп определиха поредния случай на изтичане на информацията в медиите като "възмутителен, неоправдан и незаконен". Самият президент многократно е отричал да има каквито и да било връзки с Русия и определя действията на разследващите като "лов на вещици". Белият дом същевременно настоява, че Тръмп никога не е искал от Коми, нито от когото и да било, да прекрати разследвания.

От екипа на Мюлър са отказали коментар. Публикациите за разследването се появиха дни, след като близък до Тръмп бизнесмен обяви, че президентът обмисля уволнението на Мюлър. От Белия дом обаче по-късно опровергаха информацията.

Възможните последици за президента 

Действащ президент едва ли ще се изправи пред наказателно дело, но възпрепятстването на правосъдието може да формира основата за отстраняване, въпреки че подобен ход ще изисква одобрение на контролираната от републиканците Камара на представителите, пише Ройтерс.

Според "Вашингтон пост" началото на разследване срещу Тръмп е "повратен момент" в "руското разследване", съсредоточено досега върху евентуални връзки между екипа на държавния глава и представители на Москва.

"Ню Йорк таймс" пише, че единственият ефект от разследването засега е, че ФБР събира информация по въпроса за евентуално възпрепятстване на правосъдието. След това тепърва предстои тя да бъде предоставена на прокурорите, които да вземат решение.

Ретингът на Тръмп се срива

Междувременно неодобрението на президента Тръмп достигна най-високата си точка от 60%, сочи допитване на социологическата агенция Gallup International. Одобрение за Тръмп изразяват само 36% от анкетираните.

Тръмп е първият президент, който през първите четири и половина месеца на поста е предизвикал толкова висок ръст на неодобрение.

Водещи

Най-четени