Руски и сръбски агенти дестабилизирали Македония, службите й имали документи 05.06 | 16:31
От близо 10 години те работили срещу присъединяването й към НАТО и ЕС и в подкрепа на Груевски

Македонската разузнавателна служба имала неуспорими доказателства, че руски и сръбски агенти от 9 години насам работят за дестабилизацията на страната. Това се твърди в публикация на The Guardian. Изданието цитира документи на службите в Скопие. Според данните в тях властите в Москва са се стремяли да засилят влиянието си във всички страни от бивша Югославия. Целта на Кремъл е да ги спре да се присъединят към НАТО и да ги отдалечи от западното влияние, сочат докладите, предаде "Фокус". Паралелно с това подобни действия осъществявало и сръбското разузнаване, като тяхната цел била подкрепа за проруски и антизападни националисти в Македония. Уточнява се също, че документите са издадени от македонското контраразузнаване.
Информацията потвърждава и мрежата на разследващите журналисти KRIK, която твърди, че също разполага с повече от 50 такива секретни документа. Организацията посочва, че въпросните доклади доказват, че руските разузнавачи в Скопие работят под ръководството на руски разузнавателен център, разположен в Белград. Според разследващите журналисти съдържанието на секретните документи доказва десетгодишната дейност на руските тайни служби в подкрепа на правителството на Никола Груевски и за отклоняването на Македония по пътя й към НАТО и ЕС.
От KRIK смятат, че руското влияние е било провеждано чрез медии, енергетика и култура. Привежда се и пример за изграждането на газопреносна мрежа от руската фирма "Стройтрансгаз" през 2015 г., който е струвал на Москва над 75 млн. долара и чувствително е надхвърлил дълга, който Македония е имала към бившия Съветски съюз в размер на 60 млн. долара.
Според секретните документи работата на сръбския разузнавач Горан Живавлевич, представител на БИА и съветник в посолството в Скопие, като цяло е била насочена срещу европейската интеграция на Македония. Чрез него се достига и до лидера на Демократичната партия на Сърбия и коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ в управлението на страната, Иван Стоилкович, който редовно провеждал срещи с руски дипломати и с кореспондента на ТАСС в Скопие. Пътувал е също до Москва, където се срещал с черногорски опозиционни лидери, които открито се обявявали срещу членството на страната в НАТО, сред които Марко Милачич, свързан с руски дипломати, работещи за руското ГРУ. В същото време от подслушаните разговори между Стоилкович и Живавлевич се разбира координацията около пропагандата в полза на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски.
Водещи
-
Община Раковски обмисля да издигне статуя на папа Франциск
Днес е вторият ден от 3-дневния траур в общината, дом на най-голямата католическа общност в...
22.04 | 17:59
-
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители
22.04 | 17:40
-
Каква е позицията на „Продължаваме промяната“, след като „Спаси София“ се отрече от тях
От партията заявиха, че на предстоящото заседание на Изпълнителния съвет на „Продължаваме...
22.04 | 17:20
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15
-
Хампарцумян каза истината за българите и еврото
Други са нещата, които влияят върху това.
22.04 | 15:59