Руски медии: Все още не се говори за спиране на транзита на руски газ през България 11.12 | 15:20

Това съобщи пред ТАСС неназован източник, за който се твърди, че е близък до българската газова компания "Булгаргаз"

От iNews

Все още не се говори за спиране на транзита на руски газ през България поради проблеми с плащането, това би било крайна мярка. Това съобщи пред ТАСС неназован източник, за който се твърди, че е близък до българската газова компания "Булгаргаз".

"Спирането на транзита на руски газ през българска територия би било крайна мярка, която все още не се обсъжда", казва събеседникът на агенцията.

По думите му българската страна разчита на решение на проблема с плащането на транзита и не вижда "нищо критично" в настоящата ситуация. "Ситуацията е неприятна, но все още има време да се реши проблемът с плащането, за което говори министърът [на енергетиката Владимир Малинов], защото плащането трябва да бъде получено преди 20 декември", отбелязва източникът. "Ако проблемът не бъде решен, тогава ще влязат в сила механизмите за уреждане на спорове, които са предвидени в споразумението между българската и руската компания. Това може да са глоби за забавено плащане, допълнителни плащания и т.н , страните вероятно могат да плащат за транзита на "получателите на руски газ", добави той.

По-рано Малинов заяви, че България може да спре транзита на газ от Русия за Сърбия и Унгария, ако руската компания "Газпром" не намери начин да плати след санкциите, наложени от САЩ на "Газпромбанк". Според Малинов София очаква предложения от Газпром.

В края на ноември САЩ наложиха санкции срещу Газпромбанк, която също извършва чуждестранни плащания за руски газ и петрол. След това Унгария поиска от САЩ да направят изключение от санкциите за Газпромбанк при плащания за руски газ. Унгария все още получава по-голямата част от своя газ от Русия по дългосрочни договори с Газпром. През 2022 г. страната е получила 4,8 млрд. куб. м чрез газопровода "Турски поток" и разклоненията му през България и Сърбия. Според унгарски данни през 2023 г. тази цифра ще нарасне до 5,6 милиарда кубически метра.

Най-четени