Руски микробиолог: Лабораторията в Ухан е създала коронавируса в опит да получи ваксина срещу СПИН 25.04 | 15:30
Смятам, че ще бъде иницирано разследване, в резултат на което ще се регулира работата с геномите на толкова опасни вируси, казва световно известният професор Пьотр Чумаков

Признат руски микробиолог счита, че коронавирусът е резултат от "абсолютната лудост", която се извършва в лабораторията в Ухан. Според световно известния професор Пьотр Чумаков целта на института по вирусология в китайския град, от който тръгна заразата, е да се изследва патологията на вируса и да се изработи вирус-убиец. Той обаче твърди, че китайските специалисти правят всичко това без злонамерени намерения.
От 10 години учените в лабораторията в Ухан са активно въвлечени в разработването на варианти на коронавируса, казва главният изследовател на Института по молекулярна биология в Москва. Вероятно не са го правили с цел да създават патогенни варианти, а за да изучават неговата патогенност. Например - да изследват способността на вируса да инфектира човешките клетки. Картината на възможното създаване на настоящия коронавирус бавно започва да изплува, допълва той. Твърде рано е да обвиняваме когото и да било. Смятам, че ще бъде иницирано разследване, в резултат на което ще се регулира работата с геномите на толкова опасни вируси, казва още Чумаков. Според него целта на китайските учени вероятно е била разработването на ваксина срещу СПИН.
Според една от версиите за появата на COVID-19, той е изтекъл именно от лабораторията в Ухан, а не от намиращия се на 10 мили животински пазар в града. Този въпрос не е толкова прост и налага задълбочено изследване, заяви пред руската телевизия Вероника Скверцова - председател на Руската федерална медицинско-биологична агенция и екс-министър на здравеопазването на Русия. Нито една от версиите не може да бъде изключена. Този вирус се различава ясно от предшественика му SARS. В 94 процента е същият, но има и различия. Трябва детайлно проучване, допълни тя.
Водещи
-
Президентът: Властта отказва да чуе гласа на хората
Страхува се да се допита до народа, заяви Румен Радев относно предложения от него референдум...
29.05 | 20:42
-
Внучката на Людмила Живкова става политик?
Дъщерята на Тошко Славков - хубавата Катерина, завърши преди дни Италианския лицей в Горна баня
29.05 | 20:45
-
Столичната община прие бюджета за 2025 година
Одобриха допълнителни 300 лева за всеки служител в градския транспорт
29.05 | 20:30
-
Спират ел. тротинетките в Русе
Кметът има срок от 8 дни да предприеме необходимите действия
29.05 | 20:15
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Най-сетне! Българският F-16 е летял в първия си полет у нас
В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината
29.05 | 13:30
-
Боян Радев е новият директор на ГДБОП
Досегашният шеф на службата Явор Серафимов беше преназначен за заместник-директор на ГД...
29.05 | 15:45