САЩ са шпионирали Зеленски, сочи изтеклата секретна информациия от Пентагона 10.04 | 14:15
Обкръжението на украинския президент не смята факта за шпионажа за странен, но е разочаровано от изтичането на тайните данни
Сред изтеклата от Пентагона класифицирана информация има документ, който показва, че САЩ са шпионирали украинския президент Володимир Зеленски, съобщи американската телевизия CNN, цитирана от украинската агенция УНИАН.
Както отбелязва CNN, обкръжението на Зеленски не смята факта за шпионажа за странен, но е разочаровано от изтичането на информация.
Според доклад на американските служби, базиран на данните от радиелектронното разузнаване, в края на февруари Зеленски е предложил "да се нанесат удари струпването на руски военни в Ростовска област", като се използват безпилотни самолети. Украйна не разполага с далекобойно оръжие, способно да нанесе удари толкова далеч.
Това обяснява публичните изявления на САЩ, че не желае да предоставя на Украйна ракетни комплекси с голям обхват поради опасения, че Киев ще ги използва за удари по цели на територията на Русия. Украинските власти са обещавали да не използват за целта предоставени от САЩ оръжия.
В друг разузнавателен доклад се казва, че Китай може да използва украински удари по цели на руска територия "като възможност да представи НАТО като агресор и да увеличи помощта си за Русия, ако сметне нападенията за значителни", предаде БТА.
Съветникът на Зеленски Михайло Подоляк вече заяви, че смята публикуваните документи за фалшиви и че те нямат "нищо общо с реалните планове на Украйна". Според него те съдържат "голямо количество измислена информация", разпространявана от Русия, припомня УНИАН.
Водещи
-
Топ астролог: През април 2026-а пламва война в Азия
Точно между март и юни догодина Юпитер показва развитие за България
04.11 | 20:30
-
Цветанов: Бойко не е този Борисов, който беше в началото и до 2018-19 г.
Румен Радев може да има 100-110 депутати, коментира бившият вътрешен министър и...
04.11 | 20:15
-
Торбьорн Торнквист, "Гънвор": Руският петрол ще намери купувачи въпреки санкциите
Винаги се случва по някакъв начин, заяви главният изпълнителен директор
04.11 | 20:00
Най-четени
-
"Топлофикация София" започва днес поетапното пускане на отоплението в столицата
Изисквания към клиентите
04.11 | 08:30
-
От януари 2026 година таксата за издаване на лична карта ще бъде 30 лева
Документите за самоличност могат да бъдат подменени и преди изтичане срока на тяхната валидност
04.11 | 12:15
-
Безплатни профилактични прегледи при уролог ще се проведат утре в Русе в подкрепа на мъжкото здраве
Психолози се включват за първи път
04.11 | 10:30