Сателитни снимки показват американски бомбардировачи с ядрен заряд в Индийския океан (ВИДЕО) 03.04 | 16:00

Сателитни изображения показват най-малко шест бомбардировача B-2 на 1 април на пистата на Naval Support Facility Diego Garcia - британска военноморска база, наета от САЩ на отдалечен остров в Индийския океан.
На снимките, направени на 25 март, самолетите не се виждат, но към 29 март на пистата се виждат поне четири самолета, предаде бТВ.
"Преместването на самолетите в Диего Гарсия определено изпраща сигнал на Иран за степента на тяхната застрашеност и за сериозността на различните искания на администрацията на Тръмп", казва Дарил Прес, директор на Инициативата за глобална сигурност на колежа "Дартмут".
Във вторник Пентагонът обяви, че бързо разширява присъствието си в Близкия изток, като изпраща в региона USS Carl Vinson - самолетоносач, способен да изстрелва изтребители - в допълнение към ударната група на самолетоносача USS Harry S. Truman, тъй като Тръмп изостри реториката си по отношение на Иран.
В неделя американският президент заплаши с "бомбардировки, каквито не са виждали досега", ако Иран продължи да подкрепя бунтовниците хути в Йемен и откаже да прекрати ядрената си програма.
"Ако не сключат сделка, ще има бомбардировки. Това ще бъдат бомбардировки, каквито те никога не са виждали досега", заяви Тръмп в телефонно интервю за NBC News на 30 март - ден след като самолетите започнаха да се струпват в Диего Гарсия.
Общо САЩ експлоатират 20 бомбардировача B-2, които струват над 1,1 млрд. долара за самолет, според данни на Военновъздушните сили на САЩ. От прегледаните сателитни снимки на ABC News се виждат поне шест бомбардировача B-2 в Диего Гарсия.
"В региона са разположени допълнителни ескадрили и други въздушни средства, които допълнително ще засилят нашите отбранителни способности за въздушна подкрепа", се казва в изявление на Министерството на отбраната, в което се обявява този ход.
Служители на Министерството на отбраната не потвърждават дали това е препратка към разполагането на B-2 в Диего Гарсия. Все още не е ясно дали B-2 са били използвани за нанасяне на въздушни удари срещу цели на хутите в Йемен.
"В миналото подобни струпвания в региона обикновено можеха да се разглеждат като отбранителни или демонстративни. Толкова много B-2 сигнализират за безпрецедентни нападателни намерения и способности", заяви сътрудникът на ABC News в областта на авиацията полковник Стив Ганиард.
Преместването на B-2 в Индийския океан разширява възможностите на САЩ в региона, като им позволява да нанасят многократни удари по цели с по-кратък период за презареждане на самолетите.
Водещи
-
Антон Кутев: На първия ред в НС стоят криминално проявени хора
Има вероятност правителството да падне между юли и Нова година, прогнозира той
28.05 | 21:00
-
Едно по едно: Пророчествата на Ванга за 2025-а се сбъдват?
Зловещи съвпадения или истински прозрения?
28.05 | 20:45
-
Корман Исмаилов: Случилото се с Доган, ще се случи и с Пеевски в бъдеще
"Румен Радев е противоречива личност и изхожда от популистки позиции"
28.05 | 20:15
Най-четени
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Борисов: Популизмът взима вече опасни размери в българската политика, особено след образуването на дело в Конституционния съд
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на Народното събрание днес, коментирайки...
28.05 | 12:45
-
Пореден провал: Ракетата на SpaceX пак не можа да излети
Американската компания потвърди, че е загубила прототип на тежката ракета „Старшип“
28.05 | 15:20
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26