Световната банка прогнозира най-силната ценова криза от 70-те години насам 28.04 | 16:00

Световната банка прогнозира най-силната ценова криза през 2022 г. от 70-те години на миналия век насам, поради скоковете на цената на енергоносителите, металите и храните Това се посочва в новия обзор на пазара на суровини Commodity Market Outlook, предава БНР.
Експертите от Световната банка предвиждат 50% поскъпване на енергоносителите през 2022, а на другите стоки - с 20%.
През 2023 - 2024 прогнозата на обзора на Световната банка на пазара на суровини Commodity Market Outlook е за намаляване цената на всички стоки, но очакванията на експертите са за по-високи цени за целия петгодишния период. Отбелязва се, че последиците от войната в Украйна могат да бъдат по-продължителни отколкото при предишни кризи. Накратко – световната икономика навлезе в най-силния ценови стоков шок от 70-те години на миналия век насам. Днес потребителите обаче имат по-малко възможности за замяна на едни с други изкопаеми енергоносители, тъй като поскъпването вече обхваща всички пазарни сектори.
Средногодишната цена на петрола марка Brent се очаква да се покачи с 42% - до 100 долара за барел. Тя ще намалее до 92 долара през 2023 г., ако спрат прекъсванията на доставките и се увеличи добива на петрол в други страни освен Русия, при по-малък ръст на търсенето.
Commodity Market Outlook предупреждава за опасността от практикуваното сега намаляване на данъци и даване на субсидии вместо вземането на дългосрочни мерки за намаляване на търсенето и насърчаване на алтернативните енергийни източници. Това може само да задълбочи дефицита на доставките и да засили ценовия натиск върху енергийния пазар. А и принудителният преход към по-скъпо струващи търговски модели като промяната на логистиката поради смяна на доставчиците на суровини може да докара продължителна инфлация.
Очакваният през годината ръст на цената на газа – в Европа до 111% - води до поскъпване на торовете с почти 70%. Поради това поскъпва земеделската продукция – включително поради отказ от торове, намаляване на добивите им и предлаганото на пазара. Цената на продоволствията средно ще скочи с 23%, а на пшеницата – над 40%.
Най-силно се очаква да е поскъпването на палмовото масло - с над 45%, което се обяснява с въведената от Индонезия, производител на половината от световния добив, забрана на износа му от страната от 28 април, обяснено с недостиг на вътрешния пазар.
Прогнозата за 2023 г. е намаляване с 10% на цените на продоволствията чрез нарастване на доставките от пшеница от Аржентина, Бразилия и САЩ.
В променените условия се забавя замяната на изкопаемите енергоресурси с чисти енергийни източници. В значителна степен причината е в скока на цената на необходимите за алтернативната енергетика алуминий – прогнозно поскъпване за годината с 37%, и на никел – ръст от 51% процента. Прогнозата за металите като цяло е поскъпване с 16%, на желязо, мед, никел и алуминий с над 22%, но благородните метали като злато, платина, сребро ще поскъпнат само с 3%.
Водещи
-
Toвa лятo пpeдcтoи oтĸpивaнeтo нa мopcĸaтa пътничecĸa линия Бypгac-Иcтaнбyл
Oчaĸвa ce тя дa дoвeдe дo pъcт в мecтнaтa иĸoнoмиĸa ю югoизтoчнa Бългapия и дo зacилeн бpoй...
27.04 | 13:20
-
Ще си избере ли "Да, България" двама председатели?
27.04 | 13:00
-
Атанас Атанасов: Имаме план как да принудим Наталия Киселова да си подаде оставката
Имаме правителство на комисионерите, смята зам.-председателят на парламента
27.04 | 12:40
-
Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско
84 л/кв. м се изляха снощи в с. Лехчево
27.04 | 12:23
Най-четени
-
Доналд Тръмп-младши пристига в България
Най-големият син на американския президент ще участва в частно бизнес събитие
27.04 | 10:00
-
Дъждове и гръмотевици днес, но остава топло
Температурите ще са до 19 градуса, по морето - по-хладно
27.04 | 09:15
-
Половината българи нямат никакви спестявания, 1 милион живеят в лишения
Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата
27.04 | 10:20