Светът е на прага на хранителна криза 19.11 | 13:38

Изследователи предупреждават, че прекрачването на една граница ще превърне най-бедните в гладуващи

От Кристалина Илиева

Рязкото покачване на цените на хранителните стоки по целия свят е предупреждение за заплахата от нова хранителна криза, която ще превърне най-бедните жители на планетата отново в гладуващи.

Цените на хранителните продукти доближават нивото на поскъпване, познато от най-кризисните моменти на 2007-2008 година, съобщават от Изследователски институт за международна политика на хранителната индустрия (IFPRI).

Изследване на Института върху последствията от хранителната криза от периода 2007-2008 година показва, че тогава ситуацията е предложила перфектна комбинация от фактори за пораждане на криза – повишени разходи на енергия, рязък скок на цената на петрола до рекордните 147 долара за барел през юли 2008 година и повишено търсене на биогорива, което превърна някои хранителни култури (като царевицата например) в енергийна суровина.

Към това добавяме и отслабен долар и търговски шок, свързан с ограничения на износа, паническо пазаруване и неблагоприятни климатични условия и кризата е готова.

Според изследователите подобни са били условията за стоковата криза през 1974 година, и сега през 2010 година доста неща се повтарят.

Създателите на доклада развенчаха популярните обяснения за недостига на храна в света като повишената консумация в Китай и Индия, намаляващата земеделска реколта или складиране на храна и държавни спекулации.

Изследването на IFPRI показва, че цената на пшеницата от юни тази година до момента е нараснала с 60%, а тази на царевицата – с 50 на сто. Докладът бе публикуван ден след като Организацията по прехрана и селско стопанство ( FAO) към ООН обяви, че световният добив на зърнени култури ще спадне с 2% след като предишната прогноза бе за ръст от 1.2%. От FAO допълниха, че стойността на глобалния оборот от внос на храна достига един трилион долара и ако надскочи тази сума, цените на хранителните стоки отново ще стигнат рекордните си стойности от 2008 година.

Според членовете на IFPRI решение на ситуацията е глобалният зърнен резерв да бъде споделен с бедните държави по равно.

Водещи