Светът отбелязва Деня на изчезналите без вест хора 30.08 | 16:25

Докладът на ООН е критичен не само към авторитарните държави, но и към развитите страни

От Елена Коцева

Днес за първи път светът отбелязва Международния ден на изчезналите хора.

Паметен ден на изчезналите без вест хора беше учреден през миналата година, за да се привлече вниманието на международната общност към тежкото положение на хиляди похитени и тайно арестувани хора по целия свят, към страданието на техните семейства, очакващи известие всеки ден.

Точната бройка на хората, изчезнали без вест по света, не може да бъде назована, но се предполага, че става въпрос за стотици хиляди.

Именно днес ООН осъди практиките, които съществуват все още в някои страни на арести, задържания и похищения – методи, които се използват като способ в борбата с опозицията вътре в страната. Експертите от създадена работна група към ООН е разтревожена, че практиката на отвличане не е необичайна и служи като инструмент да се потушат призивите за демокрация.

Освен това тази практика се използва и в борбата с организираната престъпност и тероризма, се отбелязва в доклад на групата. Този извод е критика към развитите страни, чийто специални части често действат често на ръба на закона, и към САЩ по-специално, които неведнъж бяха критикувани за затвора "Гуантанамо".

Според текста на документа тайни арести и похищаване на хора се практикуват в повече от 30 страни в света, а само за една година тя е разследвала повече от 50 случая на изчезнали хора.

В списъка влизат държави като Бангладеш, Бахрейн, Египет, Индия, Ирак, Йемен, Китай, Либия, Мароко, Мексико, Пакистан, Сирия, Тайланд, Шри Ланка, Мианмар, включително и Русия.

Задържаните имат право на правосъдие, а техните семейства – на това да знаят какво става с техните роднини, заявява Гильо Раве, ръководител на комитета.

iNews припомня, че в България към момента около 12 000 души се водят за безследно изчезнали. За повече от случаите има подозрения, че става въпрос за криминални деяния или за трафик на хора. Струпване на такива случаи има в Добричка област през 90-те години. Семействата на изчезналите не веднъж са искали помощ и допълнителни действия от МВР, за да може техните изчезнали близки да бъдат открити.

Водещи

Най-четени