Светът харчи все повече за въоръжаване, руснаците - по-малко 02.05 | 10:31
22-те држави от НАТО са направили 52% от общите за целия свят такива разходи

Светът и особено натовските държави, харчат все повече средства за въоръжаване през 2017 г. На обратния полюс обаче е Русия, която е намалила тези разходи в бюджета си. Това сочи доклад на Международния институт за изследване на мира (SIPRI), излязъл в сряда, предаде БГНЕС.
Спадът е първи по рода си от 20 години насам. Русия, която имаше трети по големина бюджет през 2016 г., падна на четвърто място през 2017 г. Военните ѝ разходи намаляват с 20% до 66,3 млрд. долара. Страната регистрира последния спад в тази област през 1998 г., изправена пред финансова криза.
"Военната модернизация остава приоритет в Русия, но военният бюджет е ограничен от икономическите трудности, които страната преживява от 2014 г. насам", коментира изследователят от SIPRI Симон Вайземан. Той се позовава по-специално на икономическите санкции на западните държави, налагани от 2014 г. срещу Русия заради украинския конфликт.
До 2016 г. руският бюджет за отбрана бе запазен от съкращения, предприети в други сектори на бюджета като образование или инфраструктура. "Вече не е възможно да се поддържа секторът на отбраната на високо ниво, нито да се развива", добавя изследователят.
Докладът излиза във време, в което в конфронтацията с Москва, Западът достигна равнища, невиждани след края на Студената война. Особено след обвиненията за отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания на 4 март и ударите на САЩ, Франция и Обединеното кралство на 14 април срещу позиции на режима в Дамаск, чийто съюзник е Москва, в отговор на предполагаема химическа атака. 22-те страни-членки на НАТО заедно изразходват 900 млрд. долара за отбраната си през 2017 г. Или 52% от световните разходи. Военните харчове в Централна и Западна Европа се увеличават съответно с 12% и 1,7% през 2017 г., отчасти поради нарастващата руска заплаха.
Съединените щати остават страната, която харчи най-много за военни цели, като 617 млрд. долара са инвестирани в защита през 2017 г. Следват Китай, Саудитска Арабия, Русия, Индия, Франция, Обединеното кралство и Япония, които заедно са изразходвали 578 милиарда долара за военни нужди през 2017 г. Или общо те не могат да стигнат разходите на САЩ. Индия си връща петото място в класацията за сметка на Франция, която слиза до 6-о.
Общо за 2017 световните разходи за военни цели са се увеличили с 1,739 милиарда долара, което е покачване с 1,1% за година. "Преследването на високи глобални военни разходи е източник на несигурност", заявява президентът на института Ян Елиасон в изявление. "Това подкопава търсенето на мирни решения за конфликтите", допълва той.
Водещи
-
Търговци панически затварят обекти по морето заради масирани проверки
Открити множество нарушения
02.07 | 17:59
-
Кръводарителска акция се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и Стара Загора
Организатори са Асоциацията на пострадалите при катастрофи и сдружение "Ангели на пътя"
02.07 | 17:20
-
От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро в допълнение към левовете
Това е част от подготовката за планираното влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026...
02.07 | 17:00
Най-четени
-
Еврото на фокус: Министерският съвет обсъжда обновения национален план
Причината за липсата на вода в селата Хаджидимитрово и Горна Студена е в дренажните...
02.07 | 10:30
-
НС днес:Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
02.07 | 10:15
-
Валентин Вацев: Войната в Украйна е само първата фаза от руската стратегия
Вътрешен конфликт в руското ръководство
02.07 | 11:15
-
Йорданов:Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях
Той коментира своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия на среща с...
02.07 | 09:59